Reklama

Projekt wart 65 mln zł. Przyniesie ogromne oszczędności?

Opublikowano:
Autor:

Projekt wart 65 mln zł. Przyniesie ogromne oszczędności? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze Płocka są bardzo zadowolone z projektu modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, prowadzonego z firmą Siemens. Obejmuje on 24 obiekty. Trwają przygotowania do kolejnego, jeszcze większego, o szacunkowej wartości około 65 mln zł.

Władze Płocka są bardzo zadowolone z projektu modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, prowadzonego z firmą Siemens. Obejmuje on 24 obiekty. Trwają przygotowania do kolejnego, jeszcze większego, o szacunkowej wartości około 65 mln zł. 

O dwóch wielomilionowych projektach mówiono w piątek podczas konferencji prasowej w płockim ratuszu. 

Już w 2013 r. Gmina Miasto Płock rozpoczęła przygotowania do realizacji pilotażowego projektu modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej, wzorem były inne miasta.  Chodziło o kompleksową modernizację energetyczną 24 obiektów użyteczności publicznej gminy, mającą na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. To m.in. szkoły, przedszkola, pływalnia, budynek ratusza.

- Zakres prac objął prace budowlane związane z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania, źródeł ciepła, instalacji wentylacji, instalacji ciepłej wody użytkowej, ocieplenie budynków, oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, jak również wdrożenie systemu zarządzania energią w obiektach - wylicza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Partner prywatny zapewnił finansowanie przedsięwzięcia, tj. do pokrycia kosztów prac projektowych, robót budowlanych, zakupu, montażu i obsługi odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią i usuwania awarii.

Umowa o wartości prawie 33 mln zł, obowiązuje od 2015 r. Opiewa na 17 lat. Co ważne, Siemens zobowiązał się do uzyskania 25 proc. oszczędności energii cieplnej i prawie 33 proc. elektrycznej. Na czym zarabia partner gminy? Jego wynagrodzeniem są cykliczne płatności z miasta za roboty termomodernizacyjne oraz zarządzanie (3 mln zł). 

- Dla nas jest najważniejsze, że pieniądze na wynagrodzenie dla partnera pochodzą w całości z oszczędności wygenerowanych w wyniku modernizacji energetycznej. Jej efekty są po dwóch latach lepsze od zakładanych - podkreśla prezydent Nowakowski. - Oszczędzamy prawie 2 mln zł rocznie.

Zdaniem włodarza miasta kluczowa okazała się wiedza specjalistycznej firmy, czyli partnera. System, wykorzystując połączenie internetowe, komunikuje się z urządzeniami regulacyjnymi, które umożliwiają wprowadzenie zmian w instalacji centralnego ogrzewania, stały monitoring temperatur oraz natychmiastowe informowanie o awariach lub nieprawidłowościach. Siemens ma 24 godziny na reakcję. 

- Do spłaty pozostało nam już tylko 12 mln zł. Coroczne obciążenie budżetu miasta udało nam się zmniejszyć z 1,76 mln zł do 653 tys zł - uzupełnia wiceprezydent Płocka Jacek Terebus.

Miasto przymierza się już do kolejnego projektu w zakresie termomodernizacji. Na początku roku zgłosiły się cztery firmy, zainteresowanie partnerstwem z gminą Płock w zakresie prac przy kolejnych 34 obiektach - szkołach, przedszkolach, salach gimnastycznych, Książnicy Płockiej, Chotomku. Budynki podzielono sa na trzy kategorie.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej ma być zaplanowane 65 mln zł na ten cel. Możliwe, że już we wrześniu gmina zaprosi zainteresowane firmy do złożenia oferty. Miasto wstępnie planuje, że po wyborze partnera i podpisaniu umowy prace potrwają dwa lata.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE