Reklama

Produkujemy coraz więcej śmieci, nadal mało odzyskujemy

Opublikowano:
Autor:

Produkujemy coraz więcej śmieci, nadal mało odzyskujemy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Toniemy w śmieciach i wydaje się, że nie ma w tym przesady. Z roku na rok produkujemy ich coraz więcej i nadal mamy problem z segregacją odpadów. Jak wyliczył Urząd Statystyczny w Warszawie, przeciętny mieszkaniec Mazowsza w 2017 roku wytworzył prawie 294 kg śmieci. Rośnie też powierzchnia, którą przeznaczamy na składowanie odpadów.

Toniemy w śmieciach i wydaje się, że nie ma w tym przesady. Z roku na rok produkujemy ich coraz więcej i nadal mamy problem z segregacją odpadów. Jak wyliczył Urząd Statystyczny w Warszawie, przeciętny mieszkaniec Mazowsza w 2017 roku wytworzył prawie 294 kg śmieci. Rośnie też powierzchnia, którą przeznaczamy na składowanie odpadów. 

Trend jest niepokojący, bo z roku na rok śmieci na Mazowszu przybywa. Według wyliczeń US w Warszawie, całe województwo w 2017 r. wyprodukowało 1770 tys. ton odpadów komunalnych. To 14,8 proc. krajowej produkcji śmieci. W porównaniu do 2016 r., masa wytworzonych śmieci wzrosła o 1 proc. 

- Wśród wytworzonych w województwie mazowieckim odpadów komunalnych dominowały śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Ich całkowita masa wyniosła 1,58 mln ton, co oznaczało wzrost o 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na jednego mieszkańca Mazowsza przypadały 294 kg zebranych odpadów komunalnych i było to o 6 kg więcej niż w 2016 r. Z usług komunalnych, handlu, małego biznesu, biur i instytucji zebrano 198 tys. ton śmieci, czyli o 8,5 proc. mniej w stosunku do 2016 r. - informuje urząd. 

Coraz więcej śmieci jest segregowanych, ale postęp jest nadal powolny. Odpady zmieszane to nadal 73,5 proc. masy wszystkich śmieci. Rok wcześniej było to 73,6 proc. Jak wyliczyli urzędnicy, o prawie 75 proc. spadła ilość posegregowanych odpadów wielomateriałowych, a metali i tektury o ok. 50 proc. O 90 proc. wzrosła za to ilość zużytego sprzętu elektrycznego, a odpadów biodegradowalnych o 28 proc. 

- W 2017 r. do odzysku trafiło 59% ogólnej masy odpadów komunalnych zebranych w województwie mazowieckim. Do recyklingu przeznaczono 23 proc.  ilości odpadów komunalnych, do biologicznych procesów przetwarzania (kompostowania lub fermentacji) 6 proc., natomiast do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii skierowano 30 proc. ilości odpadów - podaje US w Warszawie.

Spadła liczba legalnych składowisk odpadów komunalnych. W 2016 r. było ich 33, rok później 29, choć ich powierzchnia wzrosła o hektar (z 167 do 168). Wzrosła za to liczba nielegalnych składowisk śmieci i to aż o 14 proc. Tylko w 2017 r. na Mazowszu zlikwidowano ich 1298, a wywieziono z nich 5,1 tys. ton odpadów. Nielegalne składowanie odbywa się nadal w 143 miejscach. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE