Reklama

Problemy z ptasią grypą. Ministerstwo wydało rozporządzenie

Opublikowano:
Autor:

Problemy z ptasią grypą. Ministerstwo wydało rozporządzenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W kraju wykryto trzynaście ognisk ptasiej grypy, najpierw w Lubuskiem i na Podkarpaciu, później w Małopolsce w gminie Książ Wielki, ostatnie na terenie powiatu gorzowskiego. Informuje o tym Główny Lekarz Weterynarii. W takiej sytuacji wymagana jest duża ostrożność, wdraża się procedury dla hodowców. Krajowa Rada Drobiarska informuje o decyzji ubicia prawie miliona sztuk drobiu. Także w Płocku pojawiły się ostrzeżenia.

W kraju wykryto trzynaście ognisk ptasiej grypy, najpierw w Lubuskiem i na Podkarpaciu, później w Małopolsce w gminie Książ Wielki, ostatnie na terenie powiatu gorzowskiego. Informuje o tym Główny Lekarz Weterynarii. W takiej sytuacji wymagana jest duża ostrożność, wdraża się procedury dla hodowców. Krajowa Rada Drobiarska informuje o decyzji ubicia prawie miliona sztuk drobiu. Także w Płocku pojawiły się ostrzeżenia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało specjalne zalecenia w związku z przypadkami na terenie kraju wysoce zjadliwej ptasiej grypy u ptaków podtypu H5N8. Ten typ wirusa i jego profil genetyczny nie powinien być groźny dla człowieka (dotychczas nie stwierdzono takiego przypadku), natomiast dotyczy ptaków, możliwą przyczyną zakażenia może być kontakt drobiu z dzikim ptactwem. W Lubuskiem sytuacja jest wyjątkowo trudna, ptactwo trzeba wybić. Wirus wykryto m.in. na fermie liczącej ponad 36 tys. sztuk indyków. W wojewódzkie małopolskim ognisko choroby wykryto w gospodarstwie przyzagrodowym, trzymano w nim kury i indyki. Jednocześnie grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od padłego łabędzia, którego zwłoki znaleziono przy jeziorze Łacha (w powiecie otwockim). Na Mazowszu jak dotąd nie wykryto żadnego przypadku. Zagrożenie zakażenia drobiu wirusem jednak istnieje i jak uważa Główny Lekarz Weterynarii, dotyczy całego obszaru Polski. Płocki Ratusz apeluje o zapoznanie się z ministerialnymi zaleceniami. Szczególną ostrożność powinni zachować rolnicy, pracownicy ferm, miejsc uboju i obróbki mięsa drobiowego.

Zgodnie z zaleceniami nie wolno organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptactwa, żywych kur, kaczek, indyków, przepiórek, perlic, strusi, bażantów, kuropatw czy gęsi (z wyłączeniem lotów treningowych lub lotów konkursowych gołębi). Nie można ich prezentować i sprzedawać na targowiskach. Dopuszcza się tu wyjątek, jeśli targi, wystawa lub pokaz mają odbyć się w zamkniętym pomieszczeniu, zgadza się na organizację wydarzenia powiatowy lekarz weterynarii oraz nie wykryto w pobliżu w ostatnich trzech miesiącach ognisk wirusa.

Drób w gospodarstwach powinien przebywać w odosobnieniu, aby nie miał kontaktu z dzikimi ptakami i nie korzystał z wody, do której mają dostęp ptaki na wolności. Ewentualną wysyłkę ptaków należy zgłosić lekarzowi weterynarii 24 godziny wcześniej. Najlepiej dobrze schować paszę, korzystać z mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa. Konieczna jest odzież ochronna. Jeśli ktoś ostatnio polował na ptaki łowne, muszą minąć przynajmniej 72 godziny nim będzie mógł ponownie pracować przy ptactwie.

Obowiązkowe jest doglądanie inwentarza. Przypadki znalezionych martwych ptaków powinno się zgłaszać do Inspekcji Weterynaryjnej lub do najbliższego podmiotu świadczącego usługi weterynaryjne. Trzeba być czujnym, sprawdzać czy drób wciąż ma apetyt, nie spadła dzienna produkcja jaj, żaden z ptaków nie miewa drgawek, nie wystąpił paraliż nóg lub skrzydeł, nie ma sinicy, wybroczyn lub biegunki. 

Rozporządzenie wydano 20 grudnia, zaczyna obowiązywać po upływie siedmiu dni.  

Problemy z wirusem mają także takie kraje, jak Francja, Niemcy, Węgry, czy Dania. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE