reklama
reklama

Problemy nie tylko na Odrze. Zielona woda, kożuch, sinice. Co się dzieje z podpłockim jeziorem?

Opublikowano:
Autor:

Problemy nie tylko na Odrze. Zielona woda, kożuch, sinice. Co się dzieje z podpłockim jeziorem? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZanieczyszczone zbiorniki wodne to problem, na który coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę. Szczególnie wtedy, gdy tak jak w przypadku znanego podpłockiego jeziora, powtarza się cyklicznie.
reklama

Mieszkańcy się niepokoją, turyści zastanawiają, a PGW uspokaja - tak można podsumować reakcje na problem, który od dłuższego czasu dotyka jeziora w Soczewce. Kiedyś było to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w regionie, nad które wypoczywać przyjeżdżały całe rodziny. Aktualnie kąpiel jest zabroniona, z resztą stan wody absolutnie do niej nie zachęca, podobnie jak towarzyszący zapach.

- Spędzam w okolicy każde wakacje i to właśnie w tym okresie z jeziorem są największe problemy. Woda robi się zielona, na powierzchni unosi mnóstwo piany, o zapachu nawet nie wspominając - przekazuje nam jeden z mieszkańców.

Dodaje również, że sytuacja była wielokrotnie zgłaszana do władz gminy, jednak te nie były w stanie rozwiązać problemu, ponieważ zbiornik nie podlega pod gminę, a pod Wody Polskie.

Co na to PGW?

- Widoczny na zdjęciach kożuch jest pozostałością po zakwicie sinic w jeziorze Soczewka. Substancje organiczne zostały zepchnięte przez wiatr w jedno miejsce w rejonie brzegu przy stanicy wędkarskiej tworząc kożuch. Ogólnie oprócz tego miejsca całe lustro jeziora jest czyste, bez śladów zanieczyszczeń - przekazuje nam Anna Truszczyńska, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Cykliczne występowanie sinic jest obserwowane w tym rejonie od 2021 roku. RZGW przekonuje jednak, że jest to proces naturalny, wynikający z wysokich temperatur oraz niewielkiej ilości opadów w miesiącach letnich.

Mimo wszystko część mieszkańców ma odmienne zdanie. Uważają, że za stan wody nie odpowiadają wyłącznie naturalne procesy, a zbiornik jest dodatkowo zanieczyszczany.

- Na terenie wszystkich kontrolowanych ośrodków nie stwierdzono lokalizacji nielegalnych odpływów ścieków wzdłuż linii brzegowej ośrodków do Jeziora Soczewka. Od czasu kontroli jeziora przez WIOŚ w 2020 roku sytuacja nie uległa zmianie, do NW w Gostyninie nie wpłynęły żadne informacje dotyczące nieprawidłowego gospodarowania odpadami przez przyległe do Jeziora Soczewka ośrodki wypoczynkowe - kontynuuje Anna Truszczyńska.

Jednocześnie zaznacza, że w wypadku, gdyby nieczystości były wprowadzane do jeziora przez właścicieli pobliskich gospodarstw domowych, zajęcie się problemem należy do kompetencji wójta gminy Gostynin.

- Niedawno zmieniły się władze w gminie i nowy wójt wydaje się zainteresowany tematem. Zobaczymy co z tego wyniknie - odpowiada jeden z mieszkańców.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama