Reklama

Prezydent Płocka o wizycie ekipy TVP Info: Propagandowy program TVPiS

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Płocka o wizycie ekipy TVP Info: Propagandowy program TVPiS - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - To właściciel nieruchomości jest zobowiązany i powinien o nią dbać, a nie oczekiwać, że ktoś zrobi to za niego i napuszczać usłużnych dziennikarzy, by robili propagandową szopkę! – komentuje włodarz miasta program, który kilka dni temu wyemitowano na kanale TVP Info odnośnie budynku przy ul. 1 Maja.

- To właściciel nieruchomości jest zobowiązany i powinien o nią dbać, a nie oczekiwać, że ktoś zrobi to za niego i napuszczać usłużnych dziennikarzy, by robili propagandową szopkę! – komentuje włodarz miasta program, który kilka dni temu wyemitowano na kanale TVP Info odnośnie budynku przy ul. 1 Maja.

W programie TVP Info poruszono temat sporu o budynek przy ul. 1 Maja, który niegdyś zajmowała policja, wcześniej Urząd Bezpieczeństwa i Gestapo, a na początku pełnił funkcję mieszkalną. W czasie okupacji i w latach stalinowskiego terroru zginęło tu wielu Polaków, żołnierzy Armii Krajowej. Do programu, który wyemitowano na żywo, zaproszono m. in. córkę zamordowanego Żołnierza Wyklętego, historyka i obecnie dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacka Pawłowicza, szefową płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, rzeczniczkę wojewody mazowieckiego (wojewoda jest tu osoba decyzyjną), członków Płockiego Komitetu Rewitalizacji, radnych miasta (ci byli z klubu Prawa i Sprawiedliwości, jedna radna właśnie przeszła z Platformy Obywatelskiej do Kukiz’15), a także reprezentanta płockiego Ratusza – był nim sekretarz.

[ZT]17693[/ZT]

Problem w tym, przypomnijmy, że miasto chciałoby bonifikaty wynoszącej 99 proc, aby przejąć budynek, na co nie zgadza się wojewoda, twierdząc, że byłoby to niezgodne z prawem. Jest natomiast możliwość darowizny, co już wymaga wskazania przyszłego przeznaczenia nieruchomości. Budynek jest zabytkowy i trzeba liczyć się z ogromnymi, sięgającymi nawet przeszło 20 milionów złotych, nakładami na jego remont. W dodatku stan budynku jest coraz gorszy. Ostatnio pojawiły się zabezpieczenia dla przechodniów, aby nikomu nic nie spadło na głowę. W programie TVP Info sugerowano, aby urządzić w nim muzeum, instytut badający historię Mazowsza, może jakiś urząd. Kto miałby jednak za to zapłacić i utrzymywać, a także wyasygnować środki na remont? Miasto, do którego ten budynek nie należy? Czy też wojewoda, który jest właścicielem?

Prezydent miasta skomentował program na swoim blogu.

- Jeśli prezydent i ratusz czegoś nie zrobi, to wydaje się, że nikt w Płocku nic nie zrobi. Najlepszym przykładem jest historia zabytkowej kamienicy po byłej wojewódzkiej komendzie policji. Jej właściciel, wojewoda, ma tylko jeden pomysł: oddać ją miastu. Gdybyśmy w ratuszu pracowali w ten sposób i mieli taką „gamę pomysłów” na rozwój miasta, to rewolucją byłoby pewnie pomalowanie pasów na jezdniach. Choć z drugiej strony jest to komplement, że wszyscy oczekują, że prezydent i samorząd są na tyle zaradni i dobrze zorganizowani, że zajmą się w Płocku wszystkim, co trudne. Jeśli ktoś może mieć pomysł rozwiązania problemu – to na pewno mają go przy Starym Rynku 1. Ale samorząd nie może zajmować się rozwiązywaniem problemów prywatnych, czy państwowych podmiotów.

Prezydent powtarza, do kogo należą decyzje odnośnie przyszłości budynku. - TVPis kilka dni temu zrealizowało propagandowy program, w którym za pomocą lokalnych radnych opozycji próbowało zrzucić na prezydenta odpowiedzialność za obecny stan tego niszczejącego budynku, powtórzę, właścicielem którego jest administracja rządowa i Urząd Wojewódzki.

Ponadto Andrzej Nowakowski stanowczo podkreśla, że „nigdy nie uchylał się od współpracy z wojewodą ani z administracją rządową” (poprzedni, Jacek Kozłowski, był z Platformy Obywatelskiej), dając za przykłady kosztowny remont kamery pruskiej (Ratusz pełnił tu rolę inwestora zastępczego), wybudowanie nowej siedziby dla policji po wyprowadzce z budynków przy ul. 1 Maja i przy Słowackiego, budowę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej na Radziwiu. Warto tu dodać jeszcze jedną, czego prezydent nie zrobił, mianowicie remont schodów nad Wisłę z parku na  Górkach i z ul. Mostowej.

Grzech bierności

- Wojewoda i jego urzędnicy powinni znaleźć pieniądze i pomysł na zagospodarowanie tego gmachu! Przecież zabytkową kamienicę po komendzie widzą codziennie z okien delegatury Urzędu Wojewódzkiego – argumentuje miejski włodarz na blogu. - Bierne przyglądanie się temu, jak unikalna, zabytkowa kamienica tak niszczeje, to grzech tego państwa. Zamiast ratować zabytek, zamiast poszukać pieniędzy i zagospodarować budynek, państwowi urzędnicy próbują pozbyć się problemu i przerzucić winę na samorząd.

Wysuwa propozycje. - Administracja rządowa ma dużo możliwości. Może Ministerstwo Sprawiedliwości, zamiast budować nowy gmach sądu, powinno zagospodarować zabytkowy budynek u zbiegu Sienkiewicza i 1 Maja? Może nowe kierunki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej mogłyby wykorzystać tę kamienicę? Może specjalistyczne centrum medyczne? A np. Orlen stanie się sponsorem renowacji tego budynku? Inicjatywa jest po stronie właściciela: Urzędu Wojewódzkiego.

Odnosi się również do rewitalizacji w Płocku. Stwierdza wprost, że można albo przyjść na sesję i powiedzieć „panie prezydencie, płockie kamienice krzyczą, wołają o ratunek!. - I dodać, że Stare Miasto się wyludnia.

Można też, jak twierdzi, zobaczyć zmiany: odbudowaną południową pierzeję ul. Kwiatka, nowe kamienice po dawnym pl. 13 Straconych, tzw. złoty róg i nowe, a także odrestaurowane budynki obok niego, odnowioną kamienicę przy Kwiatka 3, odbudowaną przez prywatnego właściciela kamienicę przy Grodzkiej 7. - Odnowione, dzięki dotacjom z ratusza, elewacje budynków przy Tumskiej: uroczo prezentujący się Hotel Angielski i dom przy Tumskiej 14 naprzeciwko SDH - wymienia. - Przy samej ul. Sienkiewicza, w pobliżu budynku, o który wybuchła awantura, także można dostrzec zmiany: uporządkowanie terenu naprzeciwko zakładu karnego, zbudowanie bloku z „Mieszkaniami na start” pod numerem 25, czy rozpoczęty remont zabytkowej kamienicy przy Sienkiewicza 38, domu szanowanego w Płocku do czasów okupacji dr Salomona Blomberga (gdzie również będą mieszkania dla młodych płocczan!). Można mówić, że na starówce nic się nie dzieje, ale można mówić o planach Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wkrótce zacznie restaurację i budowę domów w północnej pierzei ul. Sienkiewicza, od domu pod nr 40 do zabytkowej kamienicy Sarny pod nr 48. Albo można też zauważyć budowę nowego bloku przy ul. Synagogalnej, którą prowadzi Agencja Rewitalizacji Starówki. Skarb Państwa i Urząd Wojewódzki mogą tę listę rewitalizacyjnych przedsięwzięć wydłużyć. Kwestia woli. Zapraszam do współpracy!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE