reklama
reklama

Prawie 300 wizerunków Matki Boskiej Skępskiej pokażą w Płocku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB. Pielgrzymka Płock-Skępe

Prawie 300 wizerunków Matki Boskiej Skępskiej pokażą w Płocku - Zdjęcie główne

Pielgrzymka w 2024 r. | foto FB. Pielgrzymka Płock-Skępe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajwiększa dotychczas wystawa poświęcona Królowej Mazowsza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej zostanie zaprezentowana w Płocku w styczniu 2025 r.
reklama

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprosi od 23 stycznia do 1 czerwca 2025 r.

Dodajmy, że co roku na trasie Płock - Skępe odbywa się piesza pielgrzymka. We wrześniu br. wierni udali się do klasztoru w Skępem już po raz 173.

Natomiast wystawa „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś” to rzeźby i obrazy, drzeworyty, mozaiki, a nawet kapliczka i ikona.

- To wyjątkowe wydarzenie, we wspólnym projekcie muzeum w Łodzi i Płocku prawdopodobnie po raz pierwszy zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny związany z kultem skępskiej Madonny. Wywodzi się on z przełomu XV i XVI wieku, kiedy według legend i kronikarskich zapisów doszło do objawień na terenie ówczesnej wsi Wymyślin - informuje portal Dzieje.pl.

Według naukowców z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, analizujących kronikarskie zapiski Jana z Komorowa, w 1495 r. podczas zarazy spadł przy drodze kamień oznaczony krzyżami, a kuśnierz Jan z Pobiedzisk twierdził, że widział obok owego kamienia Najświętszą Panienkę.

- Miejsce to stało się celem pielgrzymek ludzi w potrzebie, a coraz szerszym kręgiem rozchodziła się legenda, że Matka Boska ukazuje się tam pod postacią cudownej poświaty - piszą Dzieje.pl. 

Kasztelan kruszwicki Mikołaj Kościelecki postawił krzyż, a następnie kaplicę, w której w 1496 r. umieścił figurę Matki Boskiej.

- W krótkim czasie w miejscu objawień powstał klasztor oo. bernardynów. Z czasem gotycką rzeźbę ofiarowaną przez Zofię Kościelecką, przedstawiającą młodziutką Marię, z delikatnie wygiętym tułowiem i dłońmi złożonymi do modlitwy, przybrano w sztywny płaszcz z blachy - dodaje portal.

Z czasem charakter rzeźb z wizerunkiem skępskiej Madonny stał się coraz bardziej świecki, a kult Matki Boskiej Skępskiej przeszedł ze sztuki sakralnej do kultury ludowej.

Zabytki, które będą prezentowane na wystawie, pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej, muzeów w Kutnie, Oporowie, Sierpcu, Inowrocławiu, Toruniu i Warszawie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama