Prace przy najstarszym płockim zabytku trwają od kilkunastu lat. W 2012r. miało miejsce próbne czyszczenie elewacji katedry, w 2015r. wykonano generalny remont wieży północnej, a w 2016r. odrestaurowano wieżę południową, część kaplicy królewskiej oraz kaplicę św. Zygmunta.
Tym razem zajęto się kompleksową konserwacją znajdującej się wewnątrz katedry polichromii.
- Polichromię wykonywano w latach 1904-1920 i stanowi przykład jednej z najcenniejszych realizacji w dziedzinie malarstwa monumentalnego - opisuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Dzieło powstało dzięki współpracy architekta Stefana Szyllera, teologa liturgisty abp. Antoniego Nowowiejskiego oraz wykonawcy - Władysława Drapiewskiego i jego braci.
- Polichromia z prezbiterium poświęcona została kultowi Matki Bożej. W partii sklepienia przedstawiono symbole Maryi z litanii loretańskiej, w dolnej części procesję polskich świętych i biskupów. Na ścianach umieszczono historyczne sceny z życia Maryi, a całość przedstawień figuralnych połączona została bogatą ornamentyką roślinną - kontynuuje MWKZ.
Pierwsza część prac o charakterze konserwacyjno-restauratorskim zakończyła się pod koniec listopada.
Rewitalizację dofinansowano z Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Środki, które na ten cel pozyskała płocka katedra, sięgnęły niemal 3,5 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.