Reklama

Reklama

Praca zdalna do regulacji. Będą do niej dopłacać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Praca zdalna do regulacji. Będą do niej dopłacać? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej osób, jeśli tylko ma takie możliwości, korzysta z pracy zdalnej. Nie tylko z powodu zagrożenia koronawirusem. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje założenia do ustawy dotyczącej właśnie tego typu pracy.

Reklama

Z informacji portalu money.pl wynika, że ustawa ma unormować pracę zdalną w Kodeksie pracy. Na razie trwa przygotowywanie projektu. W późniejszej fazie do tych założeń będą mogli odnieść się zarówno przedstawiciele związków zawodowych i pracodawcy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, także w regionie płockim, głównie z powodu pandemii, znacznie wzrósł odsetek osób, pracujących w domu. To się sprawdziło, więc sporo firm zapowiada, że praca zdalna w dużym stopniu pozostanie także po przezwyciężeniu pandemii. 

Oczywiście temat nie dotyczy spawaczy, elektryków, kurierów czy kucharzy, ale wiele osób wykonuje prace biurowe, przy których podstawa to komputer, poczta elektroniczna, videorozmowy, kontakt telefoniczny itd.

Obecne zapisy Kodeksu pracy nie precyzują szczegółowo wszelkich niuansów. Nie wiadomo, co z kosztami, ponoszonymi przez pracowników, co z procedurami odszkodowawczymi przy ewentualnych wypadkach przy pracy.

- Od wielu miesięcy niemal cały czas pracuję z domu, to oznacza choćby znacznie większe zużycie energii elektrycznej, pracodawca powinien to uwzględnić - mówi płocczanka, pracująca m.in. na służbowym laptopie, ale w domu.

Z kolei część szefów firm uważa, że nie ma mowy o dodatkowych pieniądzach, bo przecież w przypadku pracy świadczonej z domu odchodzą np. niebagatelne koszty transportu do firmy. Niektórzy wspominają także o oszczędności na... zakupie ubrań, bo wykonywanie obowiązków służbowych w domu nie wymaga aż tak eleganckiego ubrania, jak np. w biurze.

Obecnie część spraw związanych z "home office" reguluje ustawa z 19 czerwca 2020 roku (Tarcza 4.0). Pracodawca może zlecić wykonywanie pracy zdalnej, jeśli podwładny ma odpowiednie umiejętności i możliwości techniczne, a także warunki lokalowe.

Część osób pracuje na prywatnym sprzęcie, ustawa nie odnosi się do kosztów w takiej sytuacji. Ale pracodawca może wypłacić np. ekwiwalent, jako formę zwrotu kosztów. Nie jest to jednak obowiązkiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy