reklama
reklama

Praca w Płocku. Jak zwykle rozchwytywani spawacze, ale kto jeszcze?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Praca w Płocku. Jak zwykle rozchwytywani spawacze, ale kto jeszcze? - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ub.r. na Mazowszu najliczniejszą grupę zawodów najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowiły te reprezentujące branżę budowlaną, w tym betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani. W Płocku szukano m.in. spawaczy.
reklama

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w poszczególnych zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców. Z kolei zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

reklama

- Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90. XX w. W 2007 r. Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 r. trafił do Polski, w wyniku wizyty studyjnej pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce, a w całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 r. - czytamy na stronie barometrzawodow.pl.

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.

- W 2023 roku pracodawcy jeszcze silniej będą odczuwać skutki wzrostu inflacji. Będzie ona coraz silniej wpływać na presję płacową i rotację stanowisk. Nie wszystkie firmy będą w stanie przerzucić rosnące koszty surowców i produkcji na klientów, a to może zwiększać presję na cięcie kosztów, w tym zwolnienia - zapowiadał na początku 2023 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

reklama

Barometr dla Mazowsza wskazywał, że w 2023 r. najliczniejszą grupę zawodów deficytowych (czyli najbardziej poszukiwanych przez pracodawców) stanowiły te reprezentujące branżę budowlaną, w tym betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani.

reklama

- Utrzymujący się deficyt dotyczy także: spawaczy, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, ślusarzy, elektryków elektromechaników i elektromonterów, magazynierów. Trudna sytuacja dotyczy branży edukacyjnej - brakuje nie tylko nauczycieli przedmiotów zawodowych, ale i przedmiotów ogólnokształcących - wyliczają w WUP. 

A jak wyglądała sytuacja w Płocku?

- Badanie pod nazwą Barometr Zawodów przeprowadzane jest raz w roku (panele eksperckie w powiatowych urzędach pracy odbywają się w okresie wrzesień-październik) z prognozą na rok następny - usłyszeliśmy w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku.

W 2023 r. w Płocku w najtrudniejszej sytuacji byli ekonomiści - tylko ta grupa wskazywana jest w raporcie jako nadwyżkowa.

Dobrą pozycję na płockim rynku mieli kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, ratownicy medyczni, samodzielni księgowi, kierowcy autobusów, analitycy, a także testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych.

Ale najbardziej "rozchwytywani" na rynku pracy w Płocku byli spawacze, lekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu i nauczyciele przedmiotów zawodowych. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama