Decyzja o wyborze tymczasowego zarządu zapadła we wtorek, 6 lutego. To wtedy, podczas posiedzenia nowowybranej rady nadzorczej Orlenu powołano osoby, które pokierują koncernem przez najbliższe tygodnie. Jednocześnie minister aktywów państwowych oddelegował do tego składu Witolda Literackiego, który został wybrany na p.o. prezesa Orlenu.
- Na tym samym posiedzeniu, z obecnego składu rady nadzorczej do zarządu Orlenu na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do czasu powołania członków zarządu, oddelegowani zostali: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński.
- podają w koncernie.
Jak powiedział Borys Budka, minister aktywów państwowych w programie "Kropka na i" TVN-u, docelowy zarząd Orlenu ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. - Do tego czasu kilka osób będzie oddelegowanych z rady nadzorczej do kierowania Orlenem, do czasu rozstrzygnięcia tego konkursu - stwierdził.
Od 7 lutego, do odwołania, zarząd Orlenu tworzą:
- Witold Literacki, pełniący obowiązki prezesa zarządu;
- Kazimierz Mordaszewski, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu;
- Tomasz Sójka, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu;
- Józef Węgrecki, członek zarządu;
- Tomasz Zieliński, członek rady nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu.
Kim są nowi członkowie zarządu Orlenu?
Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. Ekspert w dziedzinie finansów i podatków. Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen. W latach 2022 – 2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN SA. Wcześniej w latach 2020-2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM w Warszawie SA. W latach 2008- 2020 był dyrektorem biura podatków w PKN Orlen SA.
Kazimierz Mordaszewski jest absolwentem prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończył również studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz Związku Młodzieży Demokratycznej. Kontynuował działalność w opozycji demokratycznej w PRL. Zdobył doświadczenie zawodowe jako aplikant sędziowski, a następnie aplikant radcowski w Zespole Radców Prawnych, pracując następnie jako nauczyciel akademicki na białostockiej filii Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1989 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego. W 2006 roku dołączył do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie do 2012 r. był dyrektorem Biura Prawnego, a od 2012 do 2015 roku Zastępcą Szefa Agencji. Obecnie pełni funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Tomasz Sójka, profesor nauk prawnych pracujący na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adwokat. Przez wiele lat pozostawał członkiem European Corporate Governance Institute w Brukseli. Był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, gdzie uczestniczył w pracach nad Dobrymi Praktykami Spółek Notowanych na GPW. Przez 15 lat był partnerem zarządzającym jednej z większych polskich kancelarii prawnych. Był stypendystą Uniwersytetu Oxfordzkiego, De Paul University w Chicago, Instytutu TMC Assera w Hadze oraz Instytutu Маха Plancka w Hamburgu.
Tomasz Zieliński, ekspert sektora chemicznego z ponad 20-letnim stażem pracy na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych oraz w obszarze naukowo-akademickim. Doświadczenie zawodowe budował m.in. w najważniejszych spółkach sektora chemicznego oraz rafineryjno- petrochemicznego w Polsce i Europie Środkowej (m.in. Orlen S.A., Anwil S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, Orlen Unipetrol a.s, Spolana s.r.o.), w doradztwie strategicznym i biznesowym oraz na Politechnice Warszawskiej. Od kilkunastu lat reprezentuje interesy krajowego przemysłu chemicznego w kraju i za granicą oraz zasiada w radach licznych krajowych i międzynarodowych organizacji biznesowych i przemysłowych. Od czerwca 2013 jest Prezesem Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego - najważniejszej instytucji reprezentującej polski przemysł chemiczny w Polsce na forum krajowym i międzynarodowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.