Reklama

Poznaliśmy budżet Mazowsza na 2021 rok. Ponad 1 mld na inwestycje. Co dla Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Poznaliśmy budżet Mazowsza na 2021 rok. Ponad 1 mld na inwestycje. Co dla Płocka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poznaliśmy kształt budżetu województwa na 2021 rok. Ponad 1 mld zł zostanie przeznaczony na realizację różnych przedsięwzięć. Zaplanowano m.in. realizację II edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, są programy wsparcia i inwestycje. Co zostanie zrealizowane w Płocku?

Poznaliśmy kształt budżetu województwa na 2021 rok. Ponad 1 mld zł zostanie przeznaczony na realizację różnych przedsięwzięć. Zaplanowano m.in. realizację II edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, są programy wsparcia i inwestycje. Co zostanie zrealizowane w Płocku?

3,6 mln złotych po stronie wydatków - tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Mazowsza. Jednym z największych przedsięwzięć w 2021 roku będzie instrument zadań ważnych, na którego realizację władze województwa przeznaczą w przyszłym roku ponad 100 mln zł. Jak przekonuje marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, przyszłoroczny budżet będzie nie wiele mniejszy od obecnego i to pomimo pandemii. 

- To pokazuje, że sytuacja finansowa Mazowsza jest stabilna - przekonywał Struzik. - W planach mamy realizację już trwających inwestycji, ale także rozpoczęcie nowych projektów. Mam tu na myśli chociażby budowę nowej siedziby szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisku czy tworzenie ośrodków udarowych w naszych szpitalach w Płocku, Ciechanowie i Siedlcach - wymienia.

Ważną inwestycją będzie budowa ośrodka radioterapii w Płocku. Zapowiedziano także dalszą współpracę z miastem i powiatem płockim.

- Oczywiście chcemy kontynuować wsparcie dla gmin i powiatów - zauważa marszałek. - Na pewno początek przyszłego roku to będzie walka z czasem. Pandemia nie ustaje, a wręcz jest cały czas w natarciu. Dlatego będziemy na bieżąco monitorować sytuację finansową województwa i kierować środki tam, gdzie będą one niezbędne. Nie ustajemy także w doposażaniu naszych placówek medycznych i dostosowywaniu ich do walki z pandemią - podkreśla.

Planowane dochody województwa w 2021 roku wyniosą ponad 3,4 mld zł, z czego ponad 2,6 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie ponad 3,6 mld zł. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2021 r. wyniesie 639 mln zł.

Zarząd województwa mazowieckiego określa przyszłoroczny budżet jako "w miarę dobry". 

-  Widać w nim jednak skutki pandemii i spowolnienia gospodarczego - precyzuje skarbnik województwa, Marek Miesztalski. - W przyszłym roku utrzymujemy 30 procentowy udział inwestycji. Województwo, żeby się rozwijać musi inwestować. W przyszłym roku przeznaczymy na ten cel ponad 1 mld zł - wylicza.

Wsparcie otrzymają także m.in. spółka Koleje Mazowieckie (392 mln zł), dokapitalizowany kwotą 50 mln złotych zostanie też Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Duże środki także na inwestycje. Najwięcej, bo 355 mln zł zostaną przeznaczone na budowę, rozbudowę  i modernizację dróg wojewódzkich, 54 mln zł na wsparcie rozwoju dróg gminnych i powiatowych. 280 mln zł pochłoną natomiast inwestycje w ochronie zdrowia, a ponad 76 mln zł w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego. Ponad 45 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w oświacie. Nie zabraknie również środków na wsparcie gmin i powiatów. Na ten cel w projekcie budżetu zaplanowano ponad 102 mln zł.

Wśród ważnych inwestycji są także te na ochronę zdrowia. 

- Jednym z naszych największych projektów zaplanowanych na przyszły rok jest budowa ośrodka radioterapii w Płocku - przekonuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Na ten cel chcemy przeznaczyć 30 mln zł w przyszłym oraz kolejnych 50 mln zł w 2022 r. [...] Na przyszły rok przesunięte zostały również bardzo ważne projekty dotyczące utworzenia ośrodków udarowych w szpitalach w Płocku, Ciechanowie i Siedlcach - dodaje po chwili.

Zapowiedziano także inwestycje w kulturę. Dla Płocka oznacza to m.in. odtworzenie zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowę przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego w Płocku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE