Reklama

Poznajcie Photona - robota, który trafi do płockich szkół. Reaguje na dotyk, nauczymy go nawet mówić

Opublikowano:
Autor:

Poznajcie Photona - robota, który trafi do płockich szkół. Reaguje na dotyk, nauczymy go nawet mówić - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wykrywa światło i ciemność, wyczuwa dotyk, wydaje dźwięki, wyraża emocje, wie ile centymetrów przejechał i o jaki kąt się obrócił, lecz tak naprawdę o jego możliwościach decyduje osoba, która go zaprogramuje. Dzieci z kilku płockich szkół niebawem zaczną przygodę z programowaniem, korzystając z robota.

Wykrywa światło i ciemność, wyczuwa dotyk, wydaje dźwięki, wyraża emocje, wie ile centymetrów przejechał i o jaki kąt się obrócił, lecz tak naprawdę o jego możliwościach decyduje osoba, która go zaprogramuje. Dzieci z kilku płockich szkół niebawem zaczną przygodę z programowaniem, korzystając z robota.

Nauka nie musi polegać wyłącznie na zapamiętywaniu. Równie dobrze może być świetną zabawą. Niebawem do pięciu płockich szkół trafią zestawy z niewielkim robotem Photonem do nauki programowania i logicznego myślenia. Każda wytypowana szkoła dostanie po dwa kompletne zestawy lekcyjne. To podarunek od firmy Smart Factor, z którą płocki Ratusz współpracuje przy organizacji tzw. hackathonów, czyli maratonów programowania. Dlaczego to robią? Prezes firmy Smart Factor przekonywał, że to inwestycja w przyszłość, w przygotowanie ludzi, którzy za kilka lat staną się uczestnikami maratonów programistycznych. Jak twierdził, wiek, kiedy rodzą się pomysły, stale się obniża.

– Roboty można nauczyć mówić, wydawać dźwięki, mają świecące oczy, jeżdżą, reagują na dotyk. Uczą się razem z dziećmi – zachwalał Turczynowicz. Oznacza to, że są różne stopnie trudności umiejętności, które zdobędzie robot. – W tej chwili korzysta z tych urządzeń ok. 120 szkół, dzięki czemu lekcje informatyki wyglądają już zupełnie inaczej. Trafiły m.in. do Słupska. Sami rodzice potrafią się tam dopominać o nowe lekcje. Widać, ze to działa. Najlepiej, aby na danej lekcji korzystano z dwóch robotów jednocześnie. O ile zaprogramowanie jednego urządzenia to duża frajda, tak ważne jest, aby zachodziła interakcja między tymi urządzeniami. A to już gwarantuje mnóstwo frajdy, bo one potrafią się ze sobą komunikować. Tylko trzeba to zaprogramować – co, jak zapewniał, będzie prostym zadaniem. Firma dostarczy również tablety, sprzęt dla nauczycieli. Zestawów lekcyjnych też ma być sporo, aby nikt się nie znużył.

– Innymi słowy nasz robot będzie się uczył, osiągał coraz wyższe poziomy na podstawie tego, czego dzieci go nauczą – skwitował Turczynowicz. Robot rozwija się wraz z dzieckiem.

Photon zyskał już uznanie. – Jedyną firmą, która w Polsce odwiedziła brytyjska para książęca, książę Wiliam i księżna Kate, była właśnie firma Photon. Firma, którą uznano za najbardziej innowacyjny startup, założona przez trzech studentów z Białegostoku – dopowiadał Turczynowicz. Zresztą nie tylko książęca para chciała poznać umiejętności Photona. W tym gronie był prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło czy kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Roboty są dedykowane dzieciom na poziomie szkoły podstawowej. Dodatkowo urządzenia wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej, jest opracowany plan dydaktyczny dla nauczycieli pracy z tego rodzaju atrakcyjną pomocą naukową. Urządzenia są również wprowadzone do komercyjnej sprzedaży i kosztują kilkaset złotych. Te jednak, chociaż z zewnątrz są identyczne, różnią się od tych, które trafią do uczniów, ponieważ nie są dostosowane do programu szkolnego nauczania. Zestawy dla nauczycieli zawierają nieco inne oprogramowanie i mają dołączony tablet.

Jeszcze nie wiadomo, które szkoły otrzymają zestawy z Photonem. Turczynowicz nie wykluczał, że z czasem przekażą więcej kompletów. Wszystko zależy od powodzenia kolejnego hackathonu. - Jeśli chodzi o tego rodzaju działania, to pilotaż - dodawał prezydent Andrzej Nowakowski. - Trzeba znaleźć szkoły i takich nauczycieli, gdzie będzie zauważalna pasja do pracy z młodymi ludźmi.

Na razie obiecano lekcję pokazową.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE