Reklama

Poznać to, czego nie można zobaczyć

Opublikowano:
Autor:

Poznać to, czego nie można zobaczyć - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Filmy, spektakle teatralne, spotkania ze znanymi twórcami kultury oraz konferencja o nierównym dostępnie do kultury i sztuki – to najciekawsze wydarzenia Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.

Filmy, spektakle teatralne, spotkania ze znanymi twórcami kultury oraz konferencja o nierównym dostępnie do kultury i sztuki – to najciekawsze wydarzenia Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy, organizowanej w Płocku już po raz trzeci, jest Stowarzyszenie De Facto, zajmujące się w naszym mieście pomocą osobom niewidomym i niedowidzącym. W każdym z festiwalowych wydarzeń uczestniczyć będzie lektor zajmujący się audiodeskrypcją. Chociaż program został przygotowany głównie z myślą o niewidomych, festiwal jest otwarty również dla osób widzących.

– Gdy spotkaliśmy się, aby dyskutować o organizacji pierwszej edycji festiwalu, wierzyłem, że tego typu wydarzenie jest bardzo potrzebne – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej trzecią edycję festiwalu. – Jako prezydent Płocka jestem bardzo dumny, że ten festiwal nie okazał się jednorazowym przedsięwzięciem, ale rozwija się i przynosi dobre efekty.


Andrzej Nowakowski podkreślił, że dzięki festiwalowi mieszkańcy Płocka mogą przekonać się, że żyją wśród nich osoby, które wprawdzie zupełnie inaczej postrzegają świat, ale ich potrzeby dotyczące korzystania z dóbr kultury powinny być w pełni zaspokajane.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej „W imię”. Po raz pierwszy w historii polskiego kina zdarzy się, że kinowa premiera nowego polskiego filmu będzie dostępna jednocześnie w szerokim obiegu, jak i dla osób niewidomych.

– Propozycje filmowe podzielone są na trzy bloki programowe. Przed południem będziemy prezentować kino polskie, społecznie zaangażowane, w znakomitej większości kino kobiece. W godz. 17-20 będzie można zobaczyć nagrodzone polskie i zagraniczne filmy z 2011 i 2012 roku, także premiery – mówiła Renata Nych prezes stowarzyszenia De Facto. – Wieczorne projekcje można określić mianem „Kino, które kocham”. Będą to tytuły zaproponowane przez naszych gości, m.in. krytyków filmowych, którzy będą opowiadać o swoich ulubionych filmach.


Jednym z gości specjalnych płockiego festiwalu będzie Małgorzata Szumowska, która będzie opowiadać przede wszystkim o swoim najnowszym dziele. – Przyznaję, że prawie nigdy nie jeżdżę na spotkania z widzami, bo jestem bardzo zajęta – przyznała reżyserka. – To wydarzenie wydało mi się jednak niezwykle ważne. Cieszę się, że będę miała okazję dowiedzieć się, jak moje filmy odbierają osoby o innej percepcji.

W programie festiwalu są również spektakle teatralne, spotkanie z poezją i recitale. Przed specjalną widownią wystąpią Maria Sadowska z Krzysztofem Sadowskim oraz Krystyna Sienkiewicz. Będą także spotkania z twórcami.Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE