Reklama

Powstał nowy mural. Niestety już został zdewastowany [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Powstał nowy mural. Niestety już został zdewastowany [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę ponownie zaprosili na spacer po filmowym Płocku, czyli po miejscach, które inspirowały takich reżyserów jak Bareja, Kieślowski, Kluba, Skolimowski czy Jędryka. Odsłonięto także nowy mural przy schodach prowadzących na nabrzeże. Niestety towarzyszyła temu niezbyt miła niespodzianka.

W sobotę ponownie zaprosili na spacer po filmowym Płocku, czyli po miejscach, które inspirowały takich reżyserów jak Bareja, Kieślowski, Kluba, Skolimowski czy Jędryka. Odsłonięto także nowy mural przy schodach prowadzących w stronę nabrzeża. Niestety towarzyszyła temu niezbyt miła niespodzianka.

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki po raz drugi zaprosili na spacer po miejscach związanych z nakręconymi w Płocku filmami. Kulturoznawcy, a także przewodnicy miejscy opowiadali ciekawostki związane z filmowymi produkcjami, o okolicznościach ich powstania. Przecięto także wstęgę, aby dostać się do miejsca nowego muralu, który nawiązuje do filmowej tematyki. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem w tym zakątku Starego Miasta kręcono m. in. film Stanisława Barei - „Dotknięcie nocy” czy nominowany do Oskara – „Szatan z 7 klasy”.

Każdy z symboli oznacza konkretny film, w którym obejrzymy sceny nakręcone w Płocku. To pomysł artysty, który zaprojektował mural. Np. siódemki oznaczają "Szatana z siódmej klasy", owca ma przywoływać film "Zabijcie czarną owcę". Tuż obok muralu w sobotę umieszczono plakat z filmami, z którymi wiąże się zaprezentowane symbole. Niestety mural, który jeszcze w czwartek był bez żadnych gryzmołów, w sobotę wyglądał zgoła inaczej.

- W Płocku jest oczywiście wiele miejsc z filmową historią. Najwięcej kręcono w latach 60. XX wieku, choć i przed wojną filmowcy do nas zaglądali. W latach 80. i 90. było słabiej, ale w XXI pierwszym wieku ponownie Płock stał się popularny wśród twórców filmowych - przypominają organizatorzy spaceru uwieńczonego projekcją trzeciego odcinka serialu „Stawka większa niż życie” pt. „Ściśle tajne”. Serial cieszył się ogromną popularnością w Polsce, ale także w ZSRR, gdzie był wyświetlany na początku lat 70. XX w. W tym, powstającym w Płocku odcinku po raz pierwszy pojawia się postać Hermanna Brunnera.

Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Fot. Emil Grochowski
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE