Reklama

Potężna kwota, którą miałby zapłacić PERN. Tak zdecydował sąd

Opublikowano:
Autor:

Potężna kwota, którą miałby zapłacić PERN. Tak zdecydował sąd - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczęło się od sporu i przerwanego kontraktu, później sprawa toczyła się w sądzie.

Zaczęło się od sporu i przerwanego kontraktu, później sprawa toczyła się w sądzie.

Ta sprawa ciągnie się już od 2005 roku i dotyczy rozliczenia przerwanego kontraktu na budowę rurociągu na odcinku Adamowo-Baza Surowcowa Plebanka. PERN miał wątpliwości odnośnie rzetelności i poprawności wykonawstwa III nitki rurociągu „Przyjaźń” (była to umowa warta około 800 mln zł). Zarzucano wykonawcy opóźnienie w realizacji i próbę „przerzucenia na PERN Przyjaźń S.A. ciężaru rosnących nieuzasadnionych kosztów” realizacji tej inwestycji. Za prace odpowiadało konsorcjum Prochem (jako lider) i Przedsiębiorstwo Budowy Rurociągów i Obiektów Towarzyszących Megagaz. Prochem żądał wówczas zwrotu 40 mln zł, z kolei PERN domagał się od konsorcjum ponad 105 mln zł.

W październiku 2015 roku warszawski sąd zasądził wypłatę na rzecz konsorcjum 40 mln zł wraz z odsetkami (liczonymi od marca 2006 r.).

PERN odwołał się. Wniósł apelację, którą właśnie warszawski Sąd Apelacyjny oddalił. W związku z tym, jak czytamy na stronie bankier.pl, uprawomocnił się wyrok z 22 października 2015 roku, co oznacza, że PERN miałby wypłacić zarówno tę pierwszą kwotę, jak i o wiele więcej, ponieważ teraz sąd przyznał odszkodowanie wynoszące około 40 mln zł (kwotę powiększą odsetki za zwłokę), a więc łączna kwota może przekroczyć nawet 90 mln zł. Prochem dostałby z tej łącznej sumy 50 proc.

PERN może jeszcze złożyć wniosek o kasację. Kasacja jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, który przysługuje stronom od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji do Sądu Najwyższego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE