Reklama

Porządek w mieście. Czego chcą płocczanie?

Opublikowano:
Autor:

Porządek w mieście. Czego chcą płocczanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W marcu zakończono konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku. Płocczanie pytali głównie o psie kupy, tabliczki „Uwaga! Zły pies”, zwisające zimą sople lodu, reklamy na płotach, częstszy wywóz śmieci i nie rozumieli dlaczego brakuje podanego numeru telefonu bezpośrednio do firmy odbierającej śmieci.

W marcu zakończono konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku. Płocczanie pytali głównie o psie kupy, tabliczki „Uwaga! Zły pies”, zwisające zimą sople lodu, reklamy na płotach, częstszy wywóz śmieci i nie rozumieli dlaczego brakuje podanego numeru telefonu bezpośrednio do firmy odbierającej śmieci.

Ratusz dokonał podsumowania wniosków do projektu nowego regulaminu, które napłynęły od mieszkańców wraz z informacjami, które zostały bądź nie zostały uznane za zasadne. Przypomnijmy, że w projekcie określono nową minimalną częstotliwość odbierania odpadów w zabudowie wielorodzinnej, wprowadzono obowiązek oddzielnego worka na szkło w domkach jednorodzinnych. Objęto również systemem zagospodarowania odpadami komunalnymi  wszystkie te miejsca, w których chociaż nikt na stałe nie mieszka, to jednak odpady powstają (chodzi m. in. o szkoły, hotele, cmentarze, sklepy, punkty usługowe).

Swoje uwagi wnosiliśmy do 3 marca. Te napływały do Ratusza zarówno drogą mailową, jak i listowną (część wpływała anonimowo).

W przypadku zgłoszeń od mieszkańców, Ratusz zdecydował się uwzględnić poprawki przy pięciu zagadnieniach, w jednym wziął pod uwagę, natomiast w czternastu odrzucił. Pod uwagę wziął sugestię, aby na pojemnikach z napisem „plastiki” pojawił się również drugi, „metale” wraz z hasłem „Odkręć, zgnieć, segreguj”, dzięki czemu powstałoby więcej wolnego miejsca w środku. Według urzędników można zastanowić się nad umieszczaniem na pojemnikach naklejek, ale najpierw trzeba wprowadzić odpowiednie zapisy. Ponadto zostawiono dopisek. – Zagrożenie: zwiększenie wartości oferty.

Zdecydowano się zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów z zabudowy wielorodzinnej do dwóch w tygodniu, a tylko w uzasadnionych przypadkach raz na tydzień. Podobny zapis zastosowano w odniesieniu do nieruchomości wielolokalowych. Na skutek konsultacji do regulaminu dołączy również nakaz składowania śniegu pochodzącego z odgarniania chodnika i gromadzenia go na pniu drzewa. Dwie kwestie dotyczą właścicieli czworonogów. Psie kupy po sprzątnięciu należy najpierw wrzucić do szczelnej torby i umieścić albo w koszach ulicznych albo w komunalnych śmietnikach przeznaczonych na tzw. śmierci „zmieszane”. Usunięto także z regulaminu wzmiankę o obowiązkowych tabliczkach z napisem „Uwaga! Zły pies” lub o treści równoznacznej na obszarze danej nieruchomości należącej do jego właściciela.

A czego nie uwzględniono? M. in. umieszczenia na pojemniku numeru telefonu bezpośrednio do firmy odbierającej odpady, a nie do odpowiedniej komórki w Ratuszu (odmowa wiąże się z koniecznością wyciągnięcia konsekwencji i nałożeniu kary), wprowadzenia ryczałtowej stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla posiadaczy Płockiej Karty Familijnej 3+ (nie dotyczy regulaminu), natomiast za „przekroczenie delagcji ustawowej” uznano propozycję wpisania do regulaminu zobowiązania dla organizatorów imprez masowych odpowiedniej ilości pojemników na śmieci i toalet. Identyczne uzasadnienie zastosowano w odniesieniu do zwisających zimą nad głowami przechodniów sopli lodu i nawisów śniegu, podobnie do szpecących reklam na ogrodzeniach i budynkach, nie dopuszczania do zachwaszczania.

Jednego z mieszkańców zainteresowała sprawa dezynfekowania koszy ulicznych (otrzymał zapewnienie, że dzieje się tak interwencyjnie oraz pojedynczo latem i wiosną). Ponadto odrzucono propozycję co miesięcznej opłaty dla posiadaczy psów za usuwanie ich odchodów z płockich ulic i przypomniano o podtrzymanym również w nowym projekcie regulaminu zakazu wypuszczania zwierzęcia samopas bez właściciela czy opiekuna.

Nie zaakceptowano propozycji rady osiedlowej z Tysiąclecia, aby w okresie letnim śmieci odbierano dwa razy w tygodniu przy temperaturze przekraczającej 27 stopni (z powodu poprzedzenia zapisu określeniem, jak długo miałaby trwać i o której godzinie powinien odbywać się pomiar temperatury, przez ile dni, czyli w praktyce zapis oceniono za trudny do realizacji). W ostatecznej treści uchwały nie znajdziemy również zapisu o koniecznym uchyleniu furtki, jeśli pojemnik ustawiony jest we wnęce ogrodzenia oraz obowiązku utrzymania czystości i porządku oraz należytego stanu higieniczno-sanitarnego, estetycznego nieruchomości przez właścicieli (jak również czystości w altanach śmietnikowych).  

Na wniosek SITY, jednego z odbiorców odpadów, korekcie ulegnie punkt regulaminu dotyczący utrudnionego dojazdu do nieruchomości śmieciarką. To właściciel w takiej sytuacji będzie musiał wystawić pojemniki lub worki do drogi publicznej lub innego miejsca, z którego będzie można odebrać odpady. Co do starych, znoszonych ubrań i butów, te powinniśmy umieszczać w specjalnych pojemnikach na odzież używaną lub do pojemnika na odpady zmieszane (za wyjątkiem ubrań roboczych, ochronnych, także sprzętu BHP).

Czytaj też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE