Reklama

Porozumienie grzmi: tak zarządzać samorządem się nie da!

Opublikowano:
Autor:

Porozumienie grzmi: tak zarządzać samorządem się nie da!  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Porozumienie zwiera szyki, choć do wyborów idzie pod szyldem Zjednoczonej Prawicy. Mówią, że pomysłów na Płock mają dużo, ale ujawnić ich na razie nie chcą.

Porozumienie zwiera szyki, choć do wyborów idzie pod szyldem Zjednoczonej Prawicy. Mówią, że pomysłów na Płock mają dużo, ale ujawnić ich na razie nie chcą. 

Porozumienie to nowa partia, której liderem jest Jarosław Gowin. To kontynuacja projektu Polska Razem, ale do drużyny wicepremiera dołączyły środowiska republikańskie i wolnościowe. Zmieniła się nazwa i struktura, ale cel pozostał. Do przyszłorocznych wyborów samorządowych wystartuje pod szyldem Zjednoczonej Prawicy. Trwają negocjacje w tej sprawie, ale Paweł Kolczyński, prezes w okręgu płocko-ciechanowskim, mówił że nie wyobraża sobie innego scenariusza. 

- Nie jest tajemnicą, że na szczeblu wojewódzkim listy będą wspólne z Prawem i Sprawiedliwością i Solidarną Polską - mówił Kolczyński. - Chcemy, aby na innych szczeblach te listy też były wspólne. 

W związku z tym, że dominującą pozycję w obozie ZP ma PiS, Porozumienie swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta najprawdopodobniej nie wystawi. Przedstawiciele znajdą się na wspólnych listach, a kandydat na prezydenta Płocka otrzyma ich pełne wsparcie. 

Kolczyński chwalił też zmiany, jakie wprowadzają nowelizacje ustaw. 

- Zmiany w przepisach zwiększają udział społeczeństwa obywatelskiego w zarządzaniu samorządem - mówił Kolczyński. - Budżety obywatelskie będą obligatoryjne na każdym szczeblu, na poziomie minimum 0,5% budżetu. Obywatele będą mieli też inicjatywę wychodzenia z propozycją uchwały, wynikającą wprost z zapisów ustawowych. Do tej pory było to możliwe w samorządach, które wprowadziły to do swoich statutów. Bardzo ważne jest także wprowadzenie obowiązku transmitowania w internecie obrad rad gmin, powiatów, miast i sejmików. 

- Dla mnie bardzo ważny jest jeszcze zapis, który pozwala każdemu klubowi radnych wprowadzić do porządku obrad jeden punkt, który nie będzie głosowany - mówił Marcin Flakiewicz, radny Porozumienia. - Wielokrotnie jako klub PiS chcieliśmy przedyskutować pewne zagadnienia na sesji. Ze względu na większość matematyczną były odrzucane.  

Jakie pomysły mają na Płock? Tego na razie nie ujawniają i proszą o cierpliwość do stycznia. Wśród problemów Płocka wymieniają słabą komunikację kolejową i drogową, ale wielką szansą dla miasta ma być Centralny Port Komunikacyjny, który miałby powstać 80 kilometrów od Płocka. To jednak jak na razie melodia przyszłości. Chcą za to odchudzenia samorządu.

- Powiat płocki dalej tak funkcjonować nie może - mówił wprost Kolczyński. - Powiat zaczyna wynajmować nowe pomieszczenia, bo nie ma gdzie urzędników pomieścić. Skala wydatkowania środków na urzędników, którzy siedzą po dwóch przy jednym biurku jest przerażająca. Tak zarządzać samorządem się nie da! 

Chcą też większego zainteresowania Wisłą. 

- Płock zapomniał o Wiśle. Ona jest i powinna do czegoś służyć - mówił z kolei Michał Szmajda, działacz społeczny z Jordanowa, zajmujący się największą polską rzeką. - Płock chyba zapomniał, że ma port, hale magazynowe i infrastrukturę kolejową. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE