Reklama

Ponad podziałami politycznymi. Radnych zjednoczył wspólny cel

Opublikowano:
Autor:

Ponad podziałami politycznymi. Radnych zjednoczył wspólny cel - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na sesję przyjechały przedstawicielki Polskiej Spółki Gazownictwa, Sp. z o. o.,aby przekazać dobre informacje dotyczące inwestycji polegającej na doprowadzeniu gazu do zabudowań na terenie lewobrzeżnej części Płocka, a także Gąbina i Łącka. Planują wybudowanie 82 km gazociągu: 24 km na terenie gminy Gąbin, 33 km na terenie gminy miasto Płock i 25 km na obszarze gminy Łąck.

Na sesję przyjechały przedstawicielki Polskiej Spółki Gazownictwa, Sp. z o. o.,aby przekazać dobre informacje dotyczące inwestycji polegającej na doprowadzeniu gazu do zabudowań na terenie lewobrzeżnej części Płocka, a także Gąbina i Łącka. Planują wybudowanie 82 km gazociągu: 24 km na terenie gminy Gąbin, 33 km na terenie gminy miasto Płock i 25 km na obszarze gminy Łąck.

- Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy na wybór wykonawcy na roboty budowlane na gazociąg, którego początek znajduje się na stacji w Gąbinie, będzie doprowadzony do Ciechomic. Mamy dokumentacje projektowe, lada dzień rozpoczną się prace na tym odcinku - zapewniała przedstawicielka PSG, Beata Mochowska. - Kolejno powstaną gazociągi w miejscowościach: Dobrzyków, Górki, Nowe Grabie, Grabie Polskie, Koszelówka. Niemal kończymy już opracowywać projekt dla ul. Ciechomickiej i Krakówka. Liczymy, że pozwolenie na budowę będziemy mieli jeszcze w tym roku. Domawiamy ostatnie zgody z właścicielami. Mamy też nadzieję, że w tym roku uruchomimy postępowanie na budowę. Projekt dla osiedla Radziwie zdecydowaliśmy się podzielić na dwa etapy: etap po lewej stronie torów i etap po prawej stronie torów, w tym ul. Kolejowa.

W przypadku ul. Dobrzykowskiej - ze względu na gwarancje udzielone na pas drogowy - termin budowy będzie możliwy po 2023 r. Obecnie opracowywany jest projekt, natomiast realizacja zostanie odłożona w czasie. Tam, gdzie spółka ma już pozwolenie na umowę, mieszkańcy mogą  składać wnioski i zawierać umowy o przyłączenie do sieci gazowej (wnioski są dostępne na stronie internetowej spółki w zakładce "dla klienta", można je również składać osobiście w gazowni w Płocku przy ul. Łukasiewicza bądź w Ciechanowie na ul. Mleczarskiej 17, dostępna infolinia: 23 673 06 20).

- Po złożeniu wniosku opracowujemy warunki i proponujemy projekt sieci gazowej wraz z terminami realizacji przyłączenia nieruchomości. Na podpisanie projektu jest 30 dni - informowała Wioletta Grzankowska. - Na tej podstawie zostaje uruchamiana budowa. Terminy realizacji są uzależnione od najistotniejszych punków gazyfikacji. Gdzie będzie konieczna rozbudowa sieci gazowej powyżej 500 metrów to 24 miesiące, od 3 km w górę proponujemy termin 36 miesięcy, natomiast jeśli nieruchomość jest usytuowana wzdłuż gazociągu, który w ramach projektu jest w tej chwili realizowany, termin wynosi 6 miesięcy. Opłata za przyłączenie to koszt 1 tys. 915 zł i 70 gr dla przyłączy do 15 metrów długości. W przypadku domów jednorodzinnych rzadko się zdarza, by przyłącza były dłuższe, ponieważ posadawiamy gazomierze w linii ogrodzenia. Ułatwia to w przyszłości czynności eksploatacyjne, odczyty gazomierzy są możliwe bez naruszania miru domowego. Jeśli nie ma ogrodzenia i jedynym miejscem jest budynek, wówczas za każdy dodatkowy metr płaci się 68 zł powyżej opłaty ryczałtowej. Informację podajemy już w projekcie umowy.

W wyniku pytań radnego Jerzego Seweryniaka okazało się, że nie uwzględniono całego osiedla Ciechomice, a jedynie ul. Ciechomicką i kilka bocznych uliczek przy niej. Dalsza rozbudowa będzie możliwa na podstawie składanych i zawieranych umów przyłączeniowych. Sieci mają być projektowane i rozbudowywane już pod potrzeby konkretnych mieszkańców. Do projektu włączono osiedle Góry, chociaż raczej nie obejmie wszystkich ulic. Także w tym przypadku będzie możliwa dalsza rozbudowa.

Radny Tomasz Kominek wspominał, że temat gazyfikacji był już obecny w prasie w latach 2012/2013. Podkreślał, że temat gazyfikacji połączył wielu mieszkańców.

- Tu nie prezydent miasta buduje gazociąg, tylko spółka odpowiedzialna za gazownictwo. Prezydent, wójtowie, burmistrzowie, radni jedyne, co mogą zrobić, to wspomóc te działania, być do dyspozycji, lobbować, pomagać i prosić. Radni starają się być  w tej dyskusji aktywni od 2013 r. Wczoraj w Starostwie Powiatowym udało się rozwiązać bardzo duży problem i to w trybie natychmiastowym. Po tym spotkaniu władze powiatu płockiego stwierdziły, że to na tyle ważny temat nie tylko dla Płocka, jak i całego powiatu. W rezultacie powstał zespół do szybkiego uzgadniania tego typu decyzji, co będzie pomocne przy kolejnych etapach procesu. Radna Teresa Kijek przeciera szlaki ministerialne, a my wspólnie te samorządowe, co pokazuje, że ponad podziałami można podejmować różne wyzwania, iść do przodu i mieć wszędzie przyjaciół, od ministerstwa po samorząd województwa, samorząd powiatu i władze miasta.

Przypominał, że osiedla na lewym brzegu Wisły starzeją się, doprowadzenie gazu pozwoli na poprawę jakości życia. - Nawet jeśli na początku podłączy się 15 proc. mieszkańców. Nie od razu Rzym zbudowano. To proces. Będzie zapewniona alternatywa. 100 proc. zadowolenia i świętowanie będzie wówczas, kiedy ten gazociąg stanie się procesem inwestycyjnym w terenie. W przyszłym tygodniu w stronę Gąbina i zobaczymy, czy już koparki pracują, czy nie. Należałoby już się zastanowić, jakie środki w przyszłym budżecie miasta i WPF należałoby wygospodarować po to, by pomóc mieszkańcom w zdobyciu pieniędzy na przyłącze. To pierwszy kierunek. Patrzę na radną Wiolett Kulpę i Teresę Kijek w związku z kierunkiem rządowym. Kolejny kierunek to kierunek wojewódzki, już zaproponowaliśmy ogłoszenie konkursu dla gmin, aby jeszcze więcej tych pieców wymienić.

Osobne podziękowania wygłosiła radna Teresa Kijek. Przypominała spotkanie w Polskiej Spółce Gazownictwa w Warszawie w sprawie dokumentacji dla budowy gazociągu w ul. Dobrzykowskiej, Sannickiej, Tokarskiej, Gąbińskiej, Wąskiej.

- Pod koniec sierpnia okazało się, że z uwagi na obowiązujące procedury gwarancyjne wyremontowana ul. Dobrzykowska zostanie wyłączona z projektu gazyfikacji, podobnie ulice przylegające do niej. Przyłączenie nieruchomości byłoby możliwe, ale już z pozycji klienta indywidualnego, co skutkowałoby opóźnieniem w czasie. Zwróciłam się do zarządu PSG o ponowne rozważenie, wzięcie pod uwagę interesu społecznego mieszkańców. Z podobną prośbą zwróciłam się do Miejskiego Zarządu Dróg, gdzie też zmieniono stanowisko. Pomoc otrzymałam od posła Macieja Małeckiego i reprezentanta mieszkańców, Wojciecha Koziczyńskiego. To udział wielu instytucji, ludzi, radnych poprzedniej kadencji, którym również dziękuję. Przed nami realizacja.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE