Tegoroczna edycja BOM wkracza w kolejny etap. W drugiej odsłonie o głosy walczyć będzie ponad 200 pomysłów. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel 25 mln zł. Mieszkańcy województwa swoje pomysły mogli zgłaszać do 30 kwietnia.
- Pomimo trwającej pandemii nadesłano projekty – stwierdził marszałek Struzik. – Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju mieszkańcy nie rezygnują z możliwości walczenia o swoje pomysły – przekonywał.
Przesłano 182 propozycji w puli podregionalnej i 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy podregionu warszawskiego zachodniego (35 propozycji) i radomskiego (30). Podregiony ciechanowski i płocki nadesłały po 17 pomysłów.
Jak zdradzono podczas wtorkowej konferencji prasowej, w tej chwili trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Zgodnie z harmonogramem, informacje na temat projektów, na które będzie można oddać swój głos, poznamy do końca czerwca.
Tak jak w ubiegłym roku, tak i teraz, projekty zgłaszane były w kilku kategoriach. Najpopularniejszą był obszar „transport zbiorowy i drogi publiczne” – zgłoszono w nim aż 54 pomysłów. Dużym zainteresowaniem cieszył się obszar edukacji publicznej (48 projektów), jak i prozdrowotny.
- Cieszy nas fakt, że mieszkańcy na bieżąco reagują na trudne sytuacje w swoim otoczeniu i właśnie w BOM dostrzegają sposób na ich poprawę – mówiła Sara Michalska, zastępca dyrektora departamentu organizacji w urzędzie marszałkowskim. - Przykładami mogą tu być projekty, których celem jest swego rodzaju rehabilitacja po okresie przy musowej izolacji spowodowanej pandemią – precyzowała.
Do 18 czerwca ma odbyć się ocena merytoryczna nadesłanych projektów, której wynik poznamy do końca czerwca. Do 4 sierpnia ogłoszona zostanie gotowa lista projektów, która od 23 sierpnia do 19 września zostanie poddana pod głosowanie mieszkańców Mazowsza. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 września.
Komentarze (0)