Reklama

Pomysł na biznes to nie wszystko. Wyciągają rękę do młodych przedsiębiorców

Opublikowano:
Autor:

Pomysł na biznes to nie wszystko. Wyciągają rękę do młodych przedsiębiorców  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza pierwszy w Płocku i regionie program akceleracyjny, który ma pomóc początkującym przedsiębiorcom w rozwijaniu swoich pomysłów. Start programu ogłoszono w siedzibie Płockiego Parku Przemysłowego – Technologicznego S.A. przy okazji konferencji "Mentoring w Biznesie", która została zorganizowana z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości.

Rusza pierwszy w Płocku i regionie program akceleracyjny, który ma pomóc początkującym przedsiębiorcom w rozwijaniu swoich pomysłów. Start programu ogłoszono w siedzibie Płockiego Parku Przemysłowego – Technologicznego S.A. przy okazji konferencji "Mentoring w Biznesie", która została zorganizowana z okazji Tygodnia Przedsiębiorczości.

W ilu z nas tli się myśl o założeniu własnego biznesu? Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów na świecie, ale wielu z nas gubi się w meandrach przepisów prawnych,
a często boimy się wręcz wykonać pierwszy krok. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A. postanowił wyciągnąć pomocną dłoń do takich osób i organizuje pierwszy w regionie program akceleracyjny.

- To wsparcie dla pomysłów, dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą albo ją prowadzą i chcą sprawdzić się w czymś nowym. Przygotowaliśmy program szkoleń, wsparcie mentorek oraz program networkingowy, który pomoże pomysłodawcom zaistnieć w środowisku gospodarczym w Polsce - mówiła Joanna Olejnik, prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A.

Program jest organizowany przy współpracy z Fundacją Przedsiębiorczości Kobiet. Jak mówiła Olejnik, w Parku lubią pracować w najlepszymi.

- Chcemy sprawić, żeby kobiety były przedsiębiorcze, samostanowiące i samodzielne finansowo. Wspieramy przedsiębiorczość kobiet - mówiła o misji fundacji Dorota Czekaj, współzałożycielka i wiceprezeska fundacji.

Na czym polega działalność fundacji? Między innymi na tworzeniu sieci kontaktów między kobietami, chociażby poprzez organizację comiesięcznych śniadań biznesowych. Powstał też fundusz "Sieć Aniołów Biznesu", w którym kobiety mogą starać się o dofinansowanie swoich start-upów. To też organizacja spotkań z mentorkami w biznesie i programów akceleracyjnych. Jak mówiła Czekaj, właśnie trwa szósta edycja programu "Biznes w rękach kobiet".

- Program cieszy się bardzo dużą skutecznością. Mentoring pozwala na rozwinięcie skrzydeł młodym przedsiębiorczyniom. W pięciu edycjach wzięło udział 270 kobiet, a powstało 211 firm. Te firmy nadal się rozwijają, nawiązują się relacje. Sieć stwarza możliwość ciągłego rozwoju - zapewniała.

Przyjmowanie zgłoszeń do programu akceleracyjnego rozpocznie się 2 grudnia. Nabór potrwa do 10 stycznia. Wszystkie informacje dostępne będą na stronie www.ppp.pl i w mediach społecznościowych.

Mentoring w biznesie

W Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym S.A. odbyła się konferencja "Mentoring w Biznesie". Ze zgromadzonymi spotkała się m.in. Anna Radzikowska, coach biznesowy i mentorka, która prowadzi sieć kawiarni i pomaga kobietom w trudnych sytuacjach zawodowych. W trakcie swojego 45-minutowego wystąpienia "Odważnie o zmianie" przedstawiła pięć sposobów na skuteczność
w rozwoju.

- Mam wrażenie, że są przede mną osoby, które czeka bardzo poważna zmiana w życiu. To jest ponad podziałami płciowymi. Z mojej praktyki wynika, że żeby zaszła zmiana w naszym życiu, musi najpierw zajść w nas - mówiła do słuchaczy, wśród których było też sporo mężczyzn.

Jako pięć kluczowych aspektów wymieniła

  1. motywację,
  2. wizję,
  3. odpowiedzialność,
  4. działanie,
  5. wytrwałość.
- Co to znaczy mieć motywację? To naprawdę czegoś chcieć. A kiedy tak naprawdę czegoś chcę? Mnie musi coś uwierać, czuć się nie do końca tak, jakbym chciał się czuć. To jest ogromny wysiłek, wiele wyrzeczeń, mnóstwo pracy. Muszę wiedzieć, że nie chcę zostać w takiej sytuacji już dłużej - mówiła o początkach dążenia do założenia własnego biznesu.

Przekonywała, że sam pomysł na biznes to za mało, aby odnieść sukces. Wizja obejmuje też wszelkie aspekty tego jak to zrobić i jaki to ma sens. Sporo miejsca poświęciła też odpowiedzialności - każdy przedsiębiorca musi ją wziąć w swoje ręce, a nie obwiniać otoczenie o swoje niepowodzenia.
Za najważniejszą uznała jednak wytrwałość.

- Często przez nas niedoceniana. Wydajemy bardzo dużo energii na samo tworzenie pomysłu i start. Później biznes zaczyna się rozwijać i wtedy potrzebuje największego nakładu pracy. Zaczynają pojawiać się błędy, porażki. Zaczyna to iść w stronę, którą nie chcemy. Wtedy brakuje nam energii. Na biznes trzeba patrzeć długodystansowo. Tak jak w maratonie - nie mogę swoich sił wyprztykać w 5 km. Trzeba je dobrze rozłożyć - obrazowała.

W dalszej części konferencji była też możliwość zweryfikowania swojego pomysłu na biznes z Dagmarą Strzębicką, a także krótki panel dyskusyjny z udziałem mentorek. Na zakończenie był także czas na networking, czyli mówiąc prostym językiem - rozmowę i nawiązanie relacji.


 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE