Zbliża się 78. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Wschód. W jaki sposób uczcimy tę ważną datę w Płocku?
Obchody są przewidziane na sobotę, 10 lutego, na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej. Początek o godz. 12. Jak informuje ratusz, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie zostaną uroczyście złożone kwiaty i zapalone znicze - ku pamięci Polaków, którzy zostali deportowani na Wschód i nie wrócili do Polski oraz pomordowanych m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie.
Przypomnijmy, że Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie odsłonięto 13 kwietnia ubiegłego roku. W uroczystości uczestniczyli deportowani z terenów II Rzeczpospolitej okupowanych po 1939 r. przez ZSRR, którzy po powrocie do Polski zamieszkali w Płocku.
Pomnik powstał z inicjatywy Remigiusza Bielewicza - prezesa Związku Sybiraków w Płocku. Autorem projektu architektonicznego pomnika jest płocki artysta plastyk Stanisław Płuciennik.
- Pod tym krzyżem co roku 17 września po zapadnięciu zmroku składaliśmy kwiaty i paliliśmy znicze - mówił podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Bielewicz. - Wówczas pojawiło się moje skryte marzenie, aby doczekać czasów, gdy oficjalnie, godnie, uroczyście, z wielkimi honorami przy tym krzyżu będzie można oddać hołd tysiącom Polaków pomordowanym przez funkcjonariuszy zbrodniczego sowieckiego reżimu w Katyniu, Charkowie, Miednoje, na Ukrainie i w wielu jeszcze innych, nieznanych dotąd miejscach kaźni.
Prezes Związku Sybiraków podkreślał również, że dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku można było wreszcie głośno mówić, bez narażania się na represje komunistycznych władz PRL, o napaści na Polskę przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 17 września 1939 roku oraz o deportacjach Polaków i zbrodniach stalinowskich.
[ZT]14815[/ZT]