Reklama

Pomordowali ich sowieci. Uczcijmy wspólnie ich pamięć

Opublikowano:
Autor:

Pomordowali ich sowieci. Uczcijmy wspólnie ich pamięć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się 78. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Wschód. W jaki sposób uczcimy tę ważną datę w Płocku?

Zbliża się 78. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Wschód.  W jaki sposób uczcimy tę ważną datę w Płocku?

Obchody są przewidziane na sobotę, 10 lutego, na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej. Początek o godz. 12. Jak informuje ratusz, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie zostaną uroczyście złożone kwiaty i zapalone znicze - ku pamięci Polaków, którzy zostali deportowani na Wschód i nie wrócili do Polski oraz pomordowanych m.in. w Katyniu, Miednoje, Charkowie.

Przypomnijmy, że Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie odsłonięto 13 kwietnia ubiegłego roku. W uroczystości uczestniczyli deportowani z terenów II Rzeczpospolitej okupowanych po 1939 r. przez ZSRR, którzy po powrocie do Polski zamieszkali w Płocku.

Pomnik powstał z inicjatywy Remigiusza Bielewicza - prezesa Związku Sybiraków w Płocku. Autorem projektu architektonicznego pomnika jest płocki artysta plastyk Stanisław Płuciennik.

- Pod tym krzyżem co roku 17 września po zapadnięciu zmroku składaliśmy kwiaty i paliliśmy znicze - mówił podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Bielewicz. - Wówczas pojawiło się moje skryte marzenie, aby doczekać czasów, gdy oficjalnie, godnie, uroczyście, z wielkimi honorami przy tym krzyżu będzie można oddać hołd tysiącom Polaków pomordowanym przez funkcjonariuszy zbrodniczego sowieckiego reżimu w Katyniu, Charkowie, Miednoje, na Ukrainie i w wielu jeszcze innych, nieznanych dotąd miejscach kaźni.

Prezes Związku Sybiraków podkreślał również, że dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku można było wreszcie  głośno mówić, bez narażania się na represje komunistycznych władz PRL, o napaści na Polskę przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 17 września 1939 roku oraz o deportacjach Polaków i zbrodniach stalinowskich. 

[ZT]14815[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE