Reklama

Policjanci z ukrycia kontrolują na Kazimierza Wielkiego. Czy to legalne? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Policjanci z ukrycia kontrolują na Kazimierza Wielkiego. Czy to legalne? [WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czytelnik przysłał na naszą skrzynkę materiał wideo. Za pomocą telefonu komórkowego zarejestrował patrol policji, który przeprowadzał kontrolę prędkości na jednej z płockich ulic. Zdaniem naszego czytelnika radiowóz był jednak schowany i niewidoczny dla kierowców.

Czytelnik przysłał na naszą skrzynkę materiał wideo. Za pomocą telefonu komórkowego zarejestrował patrol policji, który przeprowadzał kontrolę prędkości na jednej z płockich ulic. Zdaniem naszego czytelnika radiowóz był jednak schowany i niewidoczny dla kierowców.  

Na filmiku wyraźnie widać, że radiowóz jest schowany za niewielkim budynkiem gospodarczym na ul. Kazimierza Wielkiego. Funkcjonariusz na chodniku dokonuje pomiarów prędkości. Czy takie ustawienie pojazdu policyjnego jest legalne? 

[YT]https://youtu.be/pwtTun5elYw[/YT]

Wielu kierowców uważa, że patrol policji powinien być dobrze widoczny z dużej odległości, a "suszenie" kierowców zza krzaków czy  jakikolwiek inny kamuflaż jest zwyczajnym łamaniem prawa. Nic bardziej mylnego. 

Warunki kontroli drogowej reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 18 lipca 2008 r. W dokumencie nie ma ani słowa o umiejscowieniu pojazdu. Minister zaznaczył jedynie, że "polecenie do zatrzymania pojazdu podaje się z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem". Czy zatem policjanci naruszyli przepisy?

Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji, potwierdza, że w prawie nie ma wzmianki dotyczącej widoczności pojazdu. 

- Generalną zasadą jest to, że pojazd policyjny powinien być ustawiony w miejscu bezpiecznym i widocznym dla uczestników ruchu, niemniej jednak w sytuacji, gdy ta zasada nie może być zastosowana, a prowadzenie kontroli na danym odcinku drogi jest uzasadnione, dopuszcza się inne usytuowanie pojazdu policyjnego - tłumaczy rzecznik. 

Jak dodaje, na tym odcinku pojazdy mogą osiągać dużą prędkość, na co skarżyli się mieszkańcy. Znajduje się tam też przejście dla pieszych. - Inne ustawienie radiowozu w tym miejscu jest niemożliwe z uwagi na zbyt wąski chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową - dodaje Piasek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE