Reklama

Policja apeluje o rozwagę. Pojawiają się zgłoszenia o zaginięciach podczas grzybobrania

Opublikowano:
Autor:

Policja apeluje o rozwagę. Pojawiają się zgłoszenia o zaginięciach podczas grzybobrania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają - podkreślają funkcjonariusze z policji w Sierpcu. Z kolei strażacy z OSP Nowy Duninów wraz z policjantami z Płocka poszukiwali ostatnio kobiety, która zaginęła w zbierania grzybów.

- Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają - podkreślają funkcjonariusze z policji w Sierpcu. Strażacy z OSP Nowy Duninów wraz z policjantami z Płocka poszukiwali ostatnio kobiety, która zaginęła w trakcie zbierania grzybów.

Strażacy otrzymali wezwanie w miniony czwartek około godz. 21.00. Chodziło o starszą kobietę, która wybrała się na grzyby. W akcji poszukiwawczej wzięły udział znaczne siły policji z Płocka i Nowego Duninowa, a także pies tropiący. Strażacy z OSP Topólno prowadzili działania z wykorzystaniem drona z kamerą termowizyjną.

- Okazało się, że zaginiona to kobieta w podeszłym wieku, której stan zdrowia mógł się pogorszyć. Szczęśliwie po kilku godzinach kobietę odnaleziono - poinformowali strażacy z OSP Nowy Duninów.

Policjanci podkreślają, że decydując się na wyjście do lasu w pojedynkę zdarza się nam przeceniać swój zmysł orientacji w terenie, stąd apel o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania. Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę, a jeśli już tak się stanie, wówczas poinformujmy o tym kogoś bliskiego, powiedzmy gdzie zamierzamy przebywać i podajmy przybliżony czas powrotu. Jeżeli idziemy do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Bądźmy uważni, kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Nie zostawiajmy też w samochodzie, a zwłaszcza na widoku, wartościowych przedmiotów, by nie kusić złodzieja.

Policjanci doradzają, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy (może być jednak różnie z zasięgiem) oraz latarkę. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, zwłaszcza w przypadku dłuższego przebywania w lesie, dlatego podczas spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Warto zabrać coś do zjedzenia.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Na przechadzkę po lesie czy zbieranie grzybów wybierajmy się nie po zmierzchu, tylko o wiele wcześniej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE