Reklama

Pół miliona e-zwolnień. A jeśli lekarz wystawi nam papierowe zaświadczenie?

Opublikowano:
Autor:

Pół miliona e-zwolnień. A jeśli lekarz wystawi nam papierowe zaświadczenie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy warszawskie oddziały ZUS przyjęły już ponad 48 tysięcy e-zwolnień, natomiast płocki oddział 9242, radomski 5072, a siedlecki 5514. Przypominamy, że od 1 grudnia nie powinny być już honorowane zaświadczenia papierowe o czasowej niezdolności do pracy, a mimo to w województwie mazowieckim wystawiono kolejnych 265.

Trzy warszawskie oddziały ZUS przyjęły już ponad 48 tysięcy e-zwolnień, natomiast płocki oddział 9242, radomski 5072, a siedlecki 5514. Przypominamy, że od 1 grudnia nie powinny być już honorowane zaświadczenia papierowe o czasowej niezdolności do pracy, a mimo to w województwie mazowieckim wystawiono kolejnych 265.

- Zwolnienia papierowe, które nie powinny być już wystawiane, wynoszą mniej niż 1 proc. - poinformował regionalny rzecznik prasowy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Piotr Olewiński. - Pamiętajmy, że od grudnia tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego.

Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Liczba e-formularzy w województwie mazowieckim wyniosła prawie 69 tysięcy. Trzy warszawskie oddziały ZUS przyjęły już ponad 48 tysięcy e-zwolnień, natomiast płocki oddział 9242, radomski 5072, a siedlecki 5514. Obecnie ich liczba przekroczyła pół miliona. Jednocześnie wpłynęło 2,7 tys. zaświadczeń papierowych, które od 1 grudnia nie mają umocowania w przepisach prawa. - Podstawą do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego od 1 grudnia jest zwolnienie w formie elektronicznej. Pamiętajmy przy tym, że czasową niezdolność do pracy potwierdza również wydruk z systemu elektronicznego - mówi Olewiński. Uspokaja jednak tych, którzy otrzymali bądź otrzymają od lekarza zaświadczenie papierowe niezgodne z obowiązującymi przepisami. - Pacjent nie może bowiem ponosić konsekwencji decyzji lekarza o wystawieniu druku nieprzewidzianego w prawie. Dlatego jeśli tylko na blankiecie papierowym znajdą się wymagane do wypłaty świadczenia dane oraz pieczęć i podpis lekarza, może być on wyjątkowo dokumentem, na podstawie którego ZUS
oraz pracodawca wypłacą wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Pacjent nie musi się też martwić, jeśli papierowe zwolnienie dostarczy do pracodawcy bądź ZUS później niż 7 dni od jego otrzymania. W takiej sytuacji świadczenie chorobowe nie będzie obniżone. Chory otrzyma je w pełnej wysokości.

Jak dodaje rzecznik, ZUS może też w niektórych przypadkach uznać papierowe zwolnienie, nawet jeśli nie znajdą się na nim wszystkie konieczne dane. Ważne by znalazły się na nim: imię, nazwisko, numer PESEL, okres niezdolności do pracy, dane lekarza i placówki medycznej, a także ewentualnie dane osoby, którą będziemy się opiekować. Jeśli tego typu danych zabraknie, lekarz będzie musiał je uzupełnić. Jeśli to ZUS będzie wypłacał zasiłek chorobowy, należy pamiętać o NIPie płatnika składek i adresie pobytu chorego w trakcie niezdolności do pracy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl/ezla. W razie wątpliwości można dopytać się w oddziale ZUS bądź skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE