Reklama

Pogrzeb praw kobiet. Kilkaset osób protestowało na ulicach Płocka [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Pogrzeb praw kobiet. Kilkaset osób protestowało na ulicach Płocka [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku - tak jak w wielu innych miastach - zorganizowano manifestację "Pogrzeb praw kobiet". To protest po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. - Nie oddamy naszych praw! - skandował zebrany tłum, który przeszedł ulicami miasta.

W Płocku - tak jak w wielu innych miastach - zorganizowano manifestację "Pogrzeb praw kobiet". To protest po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji. - Nie oddamy naszych praw! - skandował zebrany tłum, który przeszedł ulicami miasta. 

Przypomnijmy, w czwartek, 22 października na wniosek 119 posłów uznano, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją. W praktyce oznacza to m.in. zakaz aborcji ze względu na wady płodu. Decyzja ta wywołała falę protestów w całej Polsce. Także i w Płocku. W piątek, 23 października, wieczorem, zapowiedziano wspólną akcję protestacyjną. 

- Jeśli nic nie zrobimy to zabiorą nam prawo do badań prenatalnych, do decydowania czy chcemy zajść w ciążę czy nie, do antykoncepcji, do edukacji seksualnej etc. - przekonywano na oficjalnym facebookowym profilu wydarzenia. - Zadbajmy o siebie, skoro TK, rząd ma nas-kobiety gdzieś! - zachęcali organizatorzy.

Apel ten okazał się skuteczny. Kilkaset osób uzbrojonych w transparenty wzięło udział w "czarnym spacerze". Punktualnie o godzinie 18 na płockiej Starówce maszerowali ci, którzy nie zgadzali się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego.  Protestowały nie tylko płocczanki. W "Pogrzebie praw kobiet" uczestniczyli także mężczyźni a nawet kierowcy, który wspierali akcję klaksonami.

- Chodźcie z nami, z kobietami! - apelowali prowadzący marsz. - Jareczku, o rety, ten rząd obalą kobiety! Jeszcze Polka nie zginęła! - skandowano.

Tłum przeszedł m.in. ulicą Tumską, Kwiatka i Jerozolimską. Spacerowano przez około godzinę. Zapalono także znicze pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Płocku. 

Pomimo napiętej atmosfery manifestacja przebiegała dość spokojnie. Nad protestem czuwała policja i straż miejska. Choć służby dbały o spokój, to obyło się bez interwencji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE