Reklama

Pogrzeb ekshumowanych szczątków z apelem smoleńskim [FOTO, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Pogrzeb ekshumowanych szczątków z apelem smoleńskim [FOTO, WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na cmentarzu w Dobrzykowie pochowano ekshumowane na początku wakacji szczątki żołnierzy i pracowników kolei poległych w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Podczas uroczystości nie zabrakło apelu smoleńskiego.

Na cmentarzu w Dobrzykowie pochowano ekshumowane na początku wakacji szczątki żołnierzy i pracowników kolei poległych w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Podczas uroczystości nie zabrakło apelu smoleńskiego. 

W niedzielę na dobrzykowskim cmentarzu, w 78. rocznicę bitwy pod Dobrzykowem, powtórnie pochowano szczątki żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej. Jak już pisaliśmy, archeolodzy z IPN wraz z wolontariuszami  i Społecznym Komitetem Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. na początku wakacji odnaleźli w szczątki 13 poległych, w tym 11 żołnierzy Wojska Polskiego oraz dwóch pracowników PKP. Dziś, w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, powtórnie pochowano szczątki we wspólnej mogile.  

[ZT]15939[/ZT]

Pogrzeb poprzedził przemarsz z kościoła parafialnego i msza na cmentarzu. Ks. Andrzej Smoleń, proboszcz parafii na Cholerce, mówił w kazaniu o trudnych stosunkach polsko-niemieckich, które powinny być budowane na gruncie prawdy, a tymczasem dziennikarze piszą o „polskich obozach zagłady”, a Niemcy zdają się zapominać o swoich zbrodniach.

Uroczystości przebiegały z asystą kompanii honorowej Wojska Polskiego, żołnierzy grup rekonstrukcyjnych, pracowników PKP, harcerzy. A że było wojsko, nie zabrakło kontrowersyjnego apelu smoleńskiego – obok nazwisk żołnierzy Września, odczytano również nazwiska ofiar katastrofy w Smoleńsku z 2010 r. - prezydenta Lecha Kaczyńskiego i małżonki, prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz generalicji.

Podczas uroczystości przemawiali również: Bogumiła Zalewska-Opasińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r., a także burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak, senator PiS Marek Martynowski oraz dr Tomasz Gliniecki, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej. Delegacje złożyły wieńce, a na koniec w sali OSP Dobrzyków wyświetlono film "O śpijcie żołnierze", autorstwa ks. Grzegorza Mierzejewskiego.

Zobaczcie film i zdjęcia

 [YT]https://youtu.be/ZvsmzTVgJvs[/YT]

[ZT]15939[/ZT]

[ZT]13147[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE