Reklama

Reklama

Podpisano list intencyjny w sprawie projektu „Blue Bridge”. Będzie nowa instalacja w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Podpisano list intencyjny w sprawie projektu „Blue Bridge”. Będzie nowa instalacja w Płocku - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen stawia kolejny krok w realizacji projektu „Blue Bridge”. Ma on ograniczyć o ok. 25 proc. pobór wody z Wisły, pozyskiwanej do procesów technologicznych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Reklama

To nowatorski projekt, przy którym PKN Orlen współpracuje z Wodociągami Płockimi.

Koncern podpisał list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Zakłada on powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni. Te miałyby zostać ponownie wykorzystane na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Inwestycja miałaby być gotowa w 2025 roku.

– Zgodnie ze strategią, skutecznie wdrażamy założenia gospodarki obiegu zamkniętego, realizując inwestycje, które wzmacniają naszą konkurencyjność z dbałością o środowisko naturalne – przekonuje – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych. - Innowacyjny projekt „Blue Bridge”, który będziemy rozwijać wspólnie z partnerami, umożliwi, poprzez ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków w naszych procesach technologicznych, ochronę zasobów wodnych, istotnie wpływając także na ich jakość 

Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, w ramach której  wykonywane są m.in. badania na stacji pilotażowej. 

- Zasoby wodne w całej Unii Europejskiej  znajdują się pod coraz większą presją, co prowadzi do niedoboru wody i pogorszenia jej jakości – mówi Krzysztof Woś, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Płock jako pierwszy ośrodek w Polsce będzie posiadał zamknięty obieg wody. Projekt gospodarki obiegu zamkniętego wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu, a korzyści z jego realizacji są oczywiste 

PKN Orlen, Wodociągi Płockie oraz PGW Wody Polskie chcą zrealizować długoterminowe strategie.

- Mamy satysfakcję, że wspólnie z naszymi parterami możemy prowadzić działania przyczyniające się do ochrony wód – przekonuje Andrzej Wiśniewski, Prezes Wodociągów Płockich. -  Wisła jest cennym źródłem wody, którą wykorzystujemy w naszym mieście jako wodę pitną, element rekreacji, czy na potrzeby przemysłu. Mamy nadzieję, że inne miasta i firmy będą podążały naszym śladem. Środowisko naturalne i zasoby wodne to  bezcenne dobro, o które powinniśmy dbać dla nas i przyszłych pokoleń 

Projekt zakłada doczyszczenie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody i ponowne jej wykorzystanie w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, oddalonym o ok. 5 km od zrzutu ścieków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy