Reklama

Podnosisz ciężary? To potrzebujesz dobrych butów

Opublikowano:
Autor:

Podnosisz ciężary? To potrzebujesz dobrych butów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Osoby, które zaczynają przygodę z podnoszeniem ciężarów, zazwyczaj w to nie wierzą. Z uporem robią martwy ciąg w butach do biegania, ćwiczą podrzuty w butach do tenisa, a szrugsy ze wspięciem na palce wykonują w halówkach. To, że boli noga, czy omsknie się stopa, tłumaczą mówiąc ? no przecież tak jest chyba zawsze, nie? Nie. Dobre buty do podnoszenia ciężarów zapewniają lepszą stabilizację, minimalizują ryzyko kontuzji oraz poprawiają technikę.

Osoby, które zaczynają przygodę z podnoszeniem ciężarów, zazwyczaj w to nie wierzą. Z uporem robią martwy ciąg w butach do biegania, ćwiczą podrzuty w butach do tenisa, a szrugsy ze wspięciem na palce wykonują w halówkach. To, że boli noga, czy omsknie się stopa, tłumaczą mówiąc – no przecież tak jest chyba zawsze, nie? Nie. Dobre buty do podnoszenia ciężarów zapewniają lepszą stabilizację, minimalizują ryzyko kontuzji oraz poprawiają technikę.

Dlaczego nie buty do biegania?

To zwykle amatorzy sportu podśmiewają się z tego, że do każdej dyscypliny sportu dedykowane są inne buty. Kładą to na karb producentów, którzy rzekomo chcą po prostu na tym zarobić, bo „buty do biegania będą przecież dobre do wszystkiego”. Takie myślenie gubi nawet najbardziej zapalonych początkujących i jest prostą drogą do kontuzji.

Ani damskie, ani męskie buty do biegania nie nadają się do podnoszenia ciężarów. To dlatego, że najczęściej mają wbudowaną specjalną poduszkę, której zadaniem jest absorbowanie uderzenia stopy o podłoże, co ma amortyzować ruchy. I o ile to rozwiązanie świetne dla biegaczy, tak dla ćwiczących siłowo już niekoniecznie. Buty do weightliftingu nie mogą tłumić mocy wytworzonej w trakcie ruchu, a maksymalnie ją wykorzystywać! Dzięki możliwości poboru większej energii z podłoża i następnie przeniesienia jej przez całe ciało, po prostu możliwie stanie się podniesienie sztangi wyżej, niż w butach do biegania. Ćwiczenia są dzięki temu efektywniejsze.

Obcasy inne niż wszystkie

Buty do podnoszenia ciężarów mają także inną ważną cechę. To nieco wzniesiony obcas, który chroni przed naciągnięciem ścięgna Achillesa i pozwala na głębszy przysiad, a także poprawia zakres ruchu w stawie skokowym. Dzięki poprawie pozycji ustawienia ciała można lepiej utrzymać ciężar i tym samym poprawić jego ruch.

Zwykłe buty na fitness nie sprawdzą się także dlatego, że po prostu nie są stabilne. Obuwie do ćwiczeń siłowych powinno mieć sztywną zewnętrzną powłokę, by nawet przy dużych obciążeniach zachować maksymalną stabilność. Miękkie buty nie mają na to szans.

Co wybrać?

Na rynku nie brakuje specjalnego obuwia dedykowanego sportom siłowym. Tzw. liftery produkują praktycznie wszyscy topowi producenci. Dobrze sprawdzą się także buty na crossfit, ponieważ mają twardą podeszwę i sztywną wierzchnią warstwę. Nierzadko mają giętki przód lub niezbyt wysokie podbicie pięty, ale mimo tego sprawdzą się dobrze.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE