Reklama

Podatek i tak zapłacimy, ale może pomóc. To nic nie kosztuje

Opublikowano:
Autor:

Podatek i tak zapłacimy, ale może pomóc. To nic nie kosztuje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypełnianie zeznań podatkowych nie kojarzy się z przyjemnością. Jest jednak coś, co może osłodzić wypełnianie PIT. 1% podatku można przekazać organizacjom pożytku publicznego.

Wypełnianie zeznań podatkowych nie kojarzy się z przyjemnością. Jest jednak coś, co może osłodzić wypełnianie PIT. 1% podatku można przekazać organizacjom pożytku publicznego. 

Finanse i moralność nie zawsze chodzą w parze, potrafią się jednak łączyć i uzupełniać, czego efektem są różnego rodzaju działalności społeczne.  Obecnie każdy polski podatnik może przekazać 1% podatku na OPP, czyli organizacje pożytku publicznego.

Jakie są podstawowe zasady przekazywania 1% podatku na OPP? Jakie zmiany wprowadzono w ostatnim czasie, które będą ważne przy deklaracjach PIT 2018?

Czym jest OPP – podstawy działania organizacji pożytku publicznego

Swoją część podatku można przekazać wyłącznie na tak zwane organizacje pożytku publicznego. Definicję czy termin OPP wprowadziła Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a od 2004 roku w ramach PIT można na cele takich właśnie organizacji przekazywać 1% podatku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podmioty uprawnione do otrzymywania podatku wpisywane są na specjalną listę prowadzoną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Co ważne, aby organizacja mogła korzystać z pomocy podatników, musi prowadzić odpowiedni stopień sprawozdawczości, w tym obowiązek sporządzania i przesyłania rocznego sprawozdania merytorycznego oraz finansowego. Dopiero wtedy może uzyskać status organizacji pożytku publicznego dający uprawnienia.

Jak przekazać 1% podatku – główne zasady

Przede wszystkim warto zauważyć, że korzystając z opcji przekazania części podatku organizacji pożytku publicznego podatnik nic nie traci. Jest to odliczane od kwoty, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. Ten 1% podatku można przekazać, korzystając ze swojej deklaracji PIT, w której mamy możliwość wskazać, do kogo trafią nasze pieniądze.

Aby to zrobić, należy znać kilka informacji. Przede wszystkim ważny jest numer organizacji w ramach Krajowego Rejestru Sądowego. Numer KRS można sprawdzić między innymi w internecie lub korzystając ze specjalnych wyszukiwarek krs online w bazach organizacji pożytku publicznego. Drugą podstawową informacją jest wysokość przekazywanego podatku. Podatnik ma prawo do przekazania maksymalnie 1% swojego zobowiązania podatkowego.  Kwota powinna być wskazana kwotowo i należy ją odpowiednio zaokrąglić.

Co nowego w 2018 roku

Co roku do końca listopada organizacje pożytku publicznego, które chciałyby w przyszłym roku podatkowym otrzymać wsparcie, muszą uzyskać odpowiedni status. Wykaz organizacji, które spełniły wszystkie wymagania jest publikowany w połowie grudnia każdego roku na stronach ministerstwa. Tak więc już niedługo będziemy mogli zapoznać się listą podmiotów, które chcemy wesprzeć częścią naszego podatku.

Do tej pory podatnicy, za których deklarację wypełniały m.in. organy rentowe nie mogli  przekazać swojego podatku. Emeryt lub rencista musiałby samodzielnie złożyć deklarację, do czego w większości wypadków nie dochodziło. Zgodnie z nowymi zasadami będzie możliwość specjalnego wskazania celu bez konieczności wypełniania pełnego zeznania PIT za 2017, co ma w znaczący sposób ułatwić zadanie osobom, które nie są specjalistami z zakresu wypełniania druków księgowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE