Reklama

Po przerwie ruszyła budowa kościoła [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Po przerwie ruszyła budowa kościoła [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po trzech latach przestoju ruszyła na nowo budowa kościoła w parafii św. Krzyża na Podolszycach. Ale do stanu surowego świątyni jeszcze daleka droga.

Po trzech latach przestoju ruszyła na nowo budowa kościoła w parafii św. Krzyża na Podolszycach. Ale do stanu surowego świątyni jeszcze daleka droga.

Budowa kościoła na Podolszycach Północ, tuż obok istniejącej kaplicy i gimnazjum nr 8, rozpoczęła się w 2007 r., ale trzy lata temu niemal zupełnie stanęła. Jak udało nam dowiedzieć, przez ten czas trzeba było spłacić potężne długi zaciągnięte na ten cel w poprzednich latach.

Obecny proboszcz parafii św. Krzyża ma inną strategię - buduje tyle, ile ma pieniędzy, nie bierze kredytów. Po trzech latach, gdy udało się spłacić poprzednie pożyczki, można było ruszyć z budową. - Wysłaliśmy oferty do kilku firm, najkorzystniejszą złożyło nam przedsiębiorstwo Wixbud i w porozumieniu z parafianami podjęliśmy decyzje o powierzeniu jej dalszych etapów budowy kościoła - mówi ks. Grzegorz Dobrzeniecki, proboszcz parafi (wcześniej głównym wykonawcą był Polimex-Mostostal).

Plany zakładają, że w tym roku uda się dokończyć lewą nawę świątyni i 10 słupów podtrzymujących dach. Oznacza to, że właściwa bryła budynku będzie już w znacznej mierze ukończona - na kolejne lata zostaną ściana z wejściem głównym i zamykająca prezbiterium za ołtarzem, a także dach.   

Ale ponieważ parafia wystrzega się kredytów, pieniędzy starczy na razie tylko na tegoroczne plany. Kiedy może zakończyć się budowa? - Trudno powiedzieć, wszystko będzie to zależało finansów - przyznaje ks. proboszcz.  Nie ukrywa jednak, że nawet w optymistycznym scenariuszu stan surowy jest możliwy do osiągnięcia w perspektywie najbliższych 10 lat.  

Jednym słowem: dalsza budowa kościoła zależy od hojności parafian. - Ludziom teraz żyje się coraz trudniej, nie mają pieniędzy - tłumaczy swoich parafian ks. Dobrzeniecki.

Wielką niewiadomą jest nie tylko termin ukończenia budowy, ale także wnętrze kościoła (o takich szczegółach nikt na razie nie myśli, wiadomo tylko, że będzie to wystrój nawiązujący do nowoczesnej stylistyki całej świątyni) czy też takie detale jak kolorystyka elewacji itp. Wiadomo za to, że - przynajmniej na razie  - nici z mającej powstać przy kościele wieży, którą widać na wizualizacjach. Wysoka wieża widokowa, która - zapowiadano przed laty - miała być najwyższą budowlą w mieście. - Wieży nie ma w planach, pominięto ją w projekcie budowlanym - potwierdza ks. Grzegorz Dobrzeniecki.

Poza kościołem w parafii św. Krzyża, trwa budowa świątyni na Międzytorzu. W tej ostatniej parafii jest ok. 9 tys. wiernych, na Podolszycach Północ - ok. 15 tys. parafian.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock, wizualizacje - strona parafii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE