Reklama

Po długim postoju wznawiają pracę na budowie. Nowa firma zainkasuje niemal 56 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Po długim postoju wznawiają pracę na budowie. Nowa firma zainkasuje niemal 56 mln zł - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inwestycję rozpoczęto w 2016 r. Za realizację nowej siedziby Sądu Rejonowego odpowiadała firma Corposa Polska. Z racji ogłoszonej upadłości prac już nie dokończyła. Pozostała za to betonowe, niedokończone bryły na dużym terenie przy ul. 8 Pułku Artylerii Lekkiej.

Inwestycję rozpoczęto w 2016 r. Za realizację nowej siedziby Sądu Rejonowego odpowiadała firma Corposa Polska. Z racji ogłoszonej upadłości prac już nie dokończyła. Pozostała za to betonowe, niedokończone bryły na dużym terenie przy ul. 8 Pułku Artylerii Lekkiej.

Plany były całkiem spore - do nowej, czterokondygnacyjnej siedziby miały zostać przeniesione wszystkie wydziały sądu, wśród nowych pomieszczeń przewidywano 18 sal rozpraw.

[ZT]14041[/ZT]

Rada Miasta Płocka wyraziła zgodę na przekazanie działek skarbowi państwa z bonifikatą 99 proc. Koncepcję architektoniczną na potrzeby Sądu Rejonowego wykonała firma Archimedia Architekci & Inżynierowie z Poznania. Przewidywano, że nowy obiekt stanie się miejscem pracy dla 240 osób. Na pierwszej i drugiej kondygnacji planowano sale obsługi interesantów, kasę i sale rozpraw. Z kolei ostatnią kondygnację miały zająć pokoje sędziów, prezesa sądu, asystentów sędziów, przewidziano także pokoje dla administracji. Tylną część budynku przeznaczono dla sekretarzy, na pokoje kuratorów, na oddziały: gospodarczy, kadr, i finansowy. Reasumując oczekiwano, że w nowej siedzibie rozgoszczą się wszystkie wydziały (i oddziały) Sądu Rejonowego, jak wydział cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy, ksiąg wieczystych. Tu miały pracować zespoły kuratorskiej służby sądowej ds. karnych i rodzinnych. Rzeczniczka płockiego sądu, Iwona Wiśniewska-Bartoszewska tłumaczyła wówczas:

– Wybudowanie tego obiektu będzie służyło mieszkańcom Płocka i całego okręgu płockiego, obejmującego rejony: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sochaczewski, żyrardowski. Rozwiąże problemy lokalowe Sądu Okręgowego w Płocku, który zostanie użytkownikiem całego budynku przy ul. Narutowicza 4 i 6 oraz umożliwi utworzenie wydziału gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Płocku. Budynek przy ul. Kilińskiego planowany jest na potrzeby opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów dla obszaru właściwości Sądów Rejonowych w Gostyninie, Płocku, Sierpcu, Sochaczewie i Żyrardowie oraz Kuratorskiego Ośrodka Pracy z Młodzieżą. 

Dodajmy, że całość miała być gotowa w 2020 r. Prace jednak przystopowały w 2018 r. Niestety próba wznowienia budowy z racji ogłoszonego w sierpniu 2019 r. przetargu nie powiodła się. Przeszkodą okazały się pieniądze - wstępnie przeznaczono na realizację 50,7 mln zł (dodajmy, że pierwotnie, kilka lat temu, koszty miały wynieść ok. 40 mln zł). Wpłynęły trzy oferty, w tym najtańsza od warszawskiej firmy Zab-Bud na 57,2 mln zł, najdroższa z kolei na 59,3 mln zł. Przetarg unieważniono. - Oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a zamawiający nie ma możliwości zwiększenia tej kwoty - powiadomiła wówczas dyrektor Sądu Okręgowego, Elżbieta Krajewska.

[ZT]23174[/ZT]

[ZT]23624[/ZT]

Zgodnie z nowym przetargiem, ogłoszonym ponownie w 2019 r. (brano pod uwagę cenę brutto, doświadczenie kierownika budowy, okres gwarancji i rękojmi), wartość kontraktu wyniesie 55 mln 984 tys. 311 zł. Umowę podpisano z firmą Zab-Bud. Ostatnio stopniowo sprowadzano sprzęt na plac budowy. Zakończenie prac przewidziano na pierwszy kwartał 2022 r.

Obiekt, który zajmie 2 626 metrów kwadratowych, wciąż miałby mieć cztery kondygnacje nadziemne (o wysokości 19 metrów) i jedną podziemną o funkcji techniczno-magazynowej. Wokół budynku, na 5 763 metrach kwadratowych, powinny powstać m.in. wewnętrzne drogi dojazdowe, chodniki z kostki brukowej betonowej, miejsca parkingowe. Do obowiązków wykonawcy będzie należało m.in. nasadzenie zieleni (zajmie 3 310 metrów kwadratowych), montaż ogrodzenia, nowego oświetlenia, małej architektury (ławek, stojaków na rowery, śmietniczek).

a) kubatura projektowanego budynku – 43 238 m3,
b) powierzchnia netto budynku – 8 292 m2,
c) powierzchnia zabudowy – 2 626 m2,
d) wysokość budynku – 19 m,
e) ilość kondygnacji nadziemnych – 4,
f) ilość kondygnacji podziemnych – 1,
g) ilość miejsc postojowych – 162 szt. (w tym dla osób niepełnosprawnych 14 szt.),
h) powierzchnia chodników, dróg, parkingów – 5 763 m2,
i) powierzchnia zieleni – 3 310 m2

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE