Reklama

Płyną na niemal 70-metrowej tratwie. W środę będą w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Płyną na niemal 70-metrowej tratwie. W środę będą w Płocku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Flisacy w Roku Rzeki Wisły przepłyną niemal 700 km trasę Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska. W Płocku zapraszają na spotkanie i darmowy spływ około 70-metrową tradycyjną łodzią wykonaną z drewna.

Flisacy w Roku Rzeki Wisły przepłyną niemal 700 km trasę Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska. W Płocku zapraszają na spotkanie i darmowy spływ około 70-metrową tradycyjną łodzią wykonaną z drewna.

Czym jest flis? Rzecznym spływem towarów, który dawniej praktykowano znacznie częściej. Kiedyś była to konieczność, dziś to bardziej element kultywowania tradycji. W tym roku, począwszy od 2 lipca, flisacy z Ulanowa włączają się w ten sposób w obchody Roku Rzeki Wisły. Retmani i flisacy zbudowali w tym celu długą na niemal 70 metrów tratwę. 

Kamienny próg przecinający San jest trudny do pokonania, od brzegu oddziela go jedynie wąski przesmyk. Dlatego już na samym początku wyprawy przyszło tratwę rozdzielić na części (składa się w sumie z czterech tafli) i te tafle przeprawiać tym wąskim przesmykiem, co wymagało z kolei od załogi precyzji i umiejętności. Z całą pewnością będą mieli o czym opowiadać, kiedy już dotrą do płockiego nabrzeża. 

Flisacki galar do Płocka przypłynie 19 lipca około godz. 18.00. Jak informuje Ratusz, zacumują przy płockiej plaży wzdłuż ostrogi wchodzącej do KŻ PTTK Morka. Zapraszają wszystkich na spotkanie i darmowy spływ łodzią wykonaną z drewna. W dalszy rejs wyruszą 20 lipca, kolejny etap podróży będzie we Włocławku, a dalej w planie mają Nieszawę, Ciechocinek, Toruń, Solec Kujawski, Kozielec, Chełmno, Grudziądz, Gniew, Tczew, a na końcu Gdańsk (planują tam dopłynąć 22 sierpnia).

Honorowym uczestnikiem tegorocznej wyprawy jest najstarszy flisak w Ulanowie, 90-letni Wincenty Pityński. Flisacy zabiegają o wpisanie na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W czasie wyprawy zorganizowanej przez Bractwo Flisackie pod wezwaniem św. Barbary z Ulanowa są robione zdjęcia na potrzeby powstającej dokumentacji „Flisackie Tradycje Ulanowa”. Materiały zostaną później dołączone do wniosku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE