Reklama

Płockie medale dla gości z Niemiec. Za co?

Opublikowano:
Autor:

Płockie medale dla gości z Niemiec. Za co? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jochen Partsch, Dieter Bingen, Krystyna von Schuttenbach Maciej Łukaszczyk zostali uhonorowani pamiątkowym medalem Laude Probus.

Jochen Partsch, Dieter Bingen, Krystyna von Schuttenbach Maciej Łukaszczyk zostali uhonorowani pamiątkowym medalem Laude Probus.

Pierwsza część wtorkowej sesji rady miasta poświęcona była 25-leciu partnerskiej współpracy między Płockiem i Darmstadt. W ratuszowej auli zebrali się niemal wszyscy ludzie, którym nasze miasto zawdzięcza podpisanie porozumienia. Zabrakło jedynie Guntera Metzgera, który w 1988 roku był nadburmistrzem Darmstadt. Niestety, zmarł on kilka tygodni temu. Jego pamięć uczczona została minutą ciszy.

Zasługi byłego nadburmistrza dla budowania dobrych stosunków między Płockiem i Darmstadt przedstawił Andrzej Nowakowski, mówiąc o pomyśle Guntera Metzgera na powstanie Domu Darmstadt. Mówił również o zasługach byłego nadburmistrza dla rozwoju współpracy między dwoma miastami, które ćwierć wieku temu reprezentowały dwa różne ustroje i systemy gospodarcze.

Przedstawiciele Darmstadt najbardziej angażujący się w nawiązanie i rozwój współpracy między tym niemieckim miastem i Płockiem na początku wtorkowej sesji zostali uhonorowani medalami Laude Probus czyli „zasługujący na pochwałę”.

Wśród nagrodzonych znaleźli się: nadburmistrz Darmstadt Jochen Partsch, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) w Darmstadt Dieter Bingen, Krystyna von Schuttenbach była asystentka i tłumaczka nadburmistrza Darmstadt Gunthera Metzgera oraz Maciej Łukaszczyk założyciel i prezes (1970 roku) Towarzystwa Chopinowskiego w Darmstadt.

Współpraca między Płockiem i Darmstadt nawiązana została w 1988 roku, kiedy Polska dla ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec była jeszcze krajem zza żelaznej kurtyny. A Płock stał się pierwszym miastem z tej części Europy, który podpisał porozumienie o partnerstwie z Darmstadt, o czym przypomniała podczas swojego wystąpienia Hanna Witt-Paszta.

– Teraz możemy cieszyć się, że mamy kilkanaście miast partnerskich – mówiła Hanna Witt-Paszta. – Nie możemy jednak zapominać, że porozumienia partnerskie Płocka zaczęły się właśnie od Darmstadt.


Współpraca Płocka i Darmstadt obejmuje różne obszary życia i rozmaite grupy wiekowe. Bardzo żywa jest współpraca sportowa i kulturalna obu miast. Podobnie jak wymiana uczącej się młodzieży.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE