Reklama

Reklama

Płocki WORD kolejny dzień sparaliżowany. Dziennie przepada kilkadziesiąt egzaminów na prawo jazdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Płocki WORD kolejny dzień sparaliżowany. Dziennie przepada kilkadziesiąt egzaminów na prawo jazdy - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Protest egzaminatorów z płockiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego trwa. W środę 10 sierpnia odbywały się tylko egzaminy teoretyczne i praktyczne na kategorię A. Sfrustrowani kandydaci na kierowców spadają na koniec kolejki, ale jak tłumaczy dyrekcja WORD-u - nic w tej sprawie nie da się zrobić. Co gorsza nikt potrafi powiedzieć, kiedy sytuacja wróci do normy, choć jest nadzieja, że w czwartek 11 sierpnia pewna część egzaminów się odbędzie.

Reklama

Protest w Płocku trwa od wtorku 9 sierpnia. Siedmiu egzaminatorów przysłało zwolnienia lekarskie lub skorzystało z urlopów. W pracy pozostało dwóch, ale to i tak paraliżuje pracę ośrodka. Póki co odbywają się egzaminy teoretyczne i praktyczne egzaminy na kategorię A - czyli na motocykle. Egzaminy praktyczne na najpopularniejszą kategorię B, czyli samochody osobowe, nie odbywały się 9 i 10 sierpnia w ogóle. 

Sfrustrowani kandydaci odchodzą z WORD-u z kwitkiem. Ci, których egzaminy były zaplanowane na 9 lub 10 sierpnia, spadli na koniec kolejki. Niektórzy przyjęli to ze spokojem i zrozumieniem, ale innych cała sytuacja denerwuje. 

- Miałem dziś mieć egzamin na kat B. Odwołano mi go ze względu na protest egzaminatorów. Zaproponowano mi pierwszy wolny termin UWAGA 6-go września. Przecież to jest skandal. Egzamin nie odbył się z nie z mojej winy a ja mam czekać teraz miesiąc na kolejny? - napisał do nas czytelnik. 

Zaznaczył, że prawo jazdy jest mu potrzebne do podjęcia pracy. 

- Jeśli go nie zdobędę praca przepadnie - opisuje.

I bez protestu na egzamin praktyczny na kategorię B trzeba było czekać około miesiąca. Protest tylko pogłębi problem. 

- W czwartek i piątek pracujemy jeszcze w ograniczonym zakresie. Mam nadzieję, że od poniedziałku będziemy pracować zgodnie z planem - mówi Agnieszka Bednarska, zastępca dyrektorka płockiego WORD-u. 

Pewna liczba egzaminów na kategorię B w czwartek 11 sierpnia powinna się odbyć, choć gwarancji nie ma. Osoby, których egzamin został odwołany ze względu na protest, spadają jednak automatycznie na koniec kolejki. Nie ma na to innego rozwiązania. 

- Musielibyśmy komuś odwołać egzamin, żeby ktoś inny mógł zdać. Będziemy na ten temat rozmawiać, ale na razie nie wiemy na czym stoimy. Rozporządzenie pozwala egzaminatorowi na przeprowadzenie dziewięciu egzaminów na kategorię B jednego dnia pracy - wskazuje Bednarska. 

Czy jest pewność, że egzaminatorzy wrócą do pracy? Nie. Protest, czysto teoretycznie, może trwać. Egzaminatorzy mogą przysłać kolejne zwolnienie lekarskie, mogą skorzystać z urlopu na żądanie. A nawet jeśli wrócą do pracy, to zgodnie z prawem nie ma możliwości przyspieszenia niczego.

Jeśli egzaminator miał zgodnie z planem rozpisane dziewięć egzaminów na kolejne dni, to więcej egzaminów po prostu nie może poprowadzić. Jeżeli w pracy nie ma siedmiu egzaminatorów, a każdy z nich miałby poprowadzić dziewięć egzaminów, to łatwo policzyć że dziennie nie odbywają się nawet 63 egzaminy. Tak było w środę 10 sierpnia. Ostrożne można szacować, że przepadnie setka, a może nawet więcej egzaminów.

Problemem jest też liczba egzaminatorów. Okazuje się, że płockim WORD-zie są wakaty. 

- Naprawdę pracujemy nad tym. Nie mogę przesunąć żadnych egzaminów, bo nie wiem kiedy egzaminatorzy wrócą - mówi Bednarska. - Chcielibyśmy przegzeminować wszystkich kandydatów, ale my nawet nie możemy zatrudnić egzaminatora. Trzeci czy czwarty miesiąc ponawiamy ogłoszenie i nikt się nie zgłasza. 

Jak podaje serwis motoryzacja.interia.pl średnia wieku egzaminatorów przekracza 50 lat, a chętnych do pracy nie ma. Ile zarabia egzaminator? Określa to rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2007 roku.

 • egzaminator I stopnia - cztery kategorie prawa jazdy - 4000-5000 zł,
 • egzaminator II stopnia - trzy kategorie prawa jazdy - 3500-4500 zł,
 • egzaminator III stopnia - dwie kategorie prawa jazdy - 3000-4000 zł,
 • egzaminator IV stopnia - jedna kategoria prawa jazdy - 2500-3500 zł.
Egzaminatorom przysługują też dodatki w zależności od tego, jakie ma uprawnienia. 

 • jedna kategoria 1 000—1 500
 • dwie kategorie 1 500—2 000
 • trzy kategorie 2 000—2 500
 • cztery kategorie 2 500—3 000
Kto może zostać egzaminatorem?

Taką listę wymagań znaleźliśmy na stronie Ministerstwa Infrastruktury:

Egzaminatorem może zostać osoba, która:

 • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe; 
 • posiada przez okres co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B oraz przez okres co najmniej roku, odpowiednio do zakresu przeprowadzanego egzaminu prawo jazdy właściwej kategorii lub pozwolenie na kierowanie tramwajem;
 • ukończyła 23 lata;
 • posiada uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, w przypadku osoby ubiegającej się o uprawnienia do egzaminowania na pozostałe kategorie prawa jazdy; posiada ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności egzaminatora;
 • posiada ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności egzaminatora;
 • ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs kwalifikacyjny potwierdzony zaświadczeniem o jego ukończeniu;
 • złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją weryfikacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw transportu;
 • daje rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków;
 • nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za:
  • przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
  • przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej,
  • przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
  • prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka,
  • przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu lub
  • przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności;
  • jest wpisana do ewidencji egzaminatorów.
Jak podaje serwis motoryzacja.interia.pl średnia wieku egzaminatorów przekracza 50 lat, a chętnych do pracy nie ma. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy