Reklama

Płocka złota rączka. Z takim pomysłem wyszło kilkoro radnych. Co na to Ratusz?

Opublikowano:
Autor:

Płocka złota rączka. Z takim pomysłem wyszło kilkoro radnych. Co na to Ratusz? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Problem z naprawą kranu albo mebli w domu? Wiele osób westchnie, że przydałby się ktoś ze smykałką do rozmaitych napraw. A co dopiero osoba, która jest seniorem, w dodatku mieszkającym samotnie, być może zmagającym się z jakąś chorobą. Kilkoro radnych zaproponowało, aby takim osobom pomóc.

Problem z naprawą cieknącego kranu, urwanymi zawiasami albo mebli w domu? Wiele osób westchnie, że przydałby się ktoś ze smykałką do rozmaitych napraw. A co dopiero osoba, która jest seniorem, w dodatku mieszkającym samotnie, być może zmagającym się z jakąś chorobą. Kilkoro radnych zaproponowało, aby takim osobom pomóc.

Radni powołują się na dobre praktyki w innych samorządach. Dodają, że zanim powstała interpelacja, mieli w tej sprawie zapytania od mieszkańców Płocka.

- Zwracamy się z prośbą o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia w Płocku pilotażowego programu mającego na celu zabezpieczenie osobom samotnym, niesamodzielnym lub schorowanym w wieku 75+ bezpłatnych usług, polegających na drobnych naprawach domowych. Wizyty mogłyby być ustalane przez telefon, z ustalonym hasłem, które musi być podane przez „Złotą Rączkę”. Powyższe działanie, w sposób znaczący, ułatwiłoby życie seniorów, poprawiłoby ich poczucie bezpieczeństwa - czytamy w interpelacji radnych klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego: Małgorzaty Struzik, Anny Derlukiewicz, Lecha Latarskiego i Tomasza Kominka.

Przykładowo w Gdańsku osoby, które ukończyły 75 lat, samotne, schorowane, niesamodzielne mogą liczyć na wsparcie w ramach projektu „Złota rączka dla seniora”. Pomoc w postaci drobnych, bezpłatnych usług naprawczych realizuje w domach seniorów Gdańska Spółdzielnia Socjalna (GSS). Pilotażowy projekt będzie realizowany do końca maja 2020 r. Jest podany numer telefonu, aby osoby 75+ zgłaszały swoje problemy związane z naprawami w domu, przy czym ustalono, że koszt materiałów potrzebnych do wykonania usługi nie może przekroczyć 80 zł brutto, wówczas jest ona bezpłatna dla seniorki czy seniora. Jeśli koszt jest wyższy, różnicę pokrywa osoba starsza – wcześniej jednak kwestia jest uzgadniana z GSS, by nie narazić tej osoby na zbyt duży wydatek. Pomysł ze złotą rączką dla samotnych seniorów 75+, z niskimi dochodami (ze szczególnym uwzględnieniem kombatantów) przyjął się w Warszawie, z kolei w Bydgoszczy złota rączka jest dostępna dla osób 65+, w Krakowie - 60+. Poznań pierwszy wprowadził nieodpłatne usługi dla seniorów. W 2016 roku miasto przeznaczyło na ten cel 10 tys. zł. Zainteresowanie programem było duże, np. w 2017 r. w ramach projektu wykonano 500 usług dla 320 seniorów. Zgłoszenia przyjmowała miejskie call center.

W płockim Ratuszu nie mówią nie. 

- Wydział Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych aktualnie analizuje możliwość zainicjowania tego typu rozwiązań na obszarze Płocka. Pomysł zostanie również rozparzony przez Płocką Radę Seniorów. Wszelkie innowacje dotyczące kwestii komfortu i jakości życia płockich seniorów są wyjątkowo ważne - odpisał wiceprezydent, Roman Siemiątkowski. - Dlatego też poszczególne komórki organizacyjne Urzędu Miasta na bieżąco monitorują sytuację osób starszych oraz rozważają ewentualną implementację różnego rodzaju pomysłów, które mogą mieć pozytywny wpływ na sytuację tej grupy społecznej.                                    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE