Reklama

Płock wciąż wśród najbogatszych. Trzecie miejsce w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Płock wciąż wśród najbogatszych. Trzecie miejsce w Polsce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock zajął trzecie miejsce w kraju wśród miast na prawach powiatu w najnowszym rankingu pisma samorządowego „Wspólnota".

Płock zajął trzecie miejsce w kraju wśród miast na prawach powiatu w najnowszym rankingu pisma samorządowego „Wspólnota".

Rankingi  „Wspólnoty" opracowane są cyklicznie przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zestawienia przygotowywane są na bazie zestandaryzowanych, obiektywnych wskaźników, podawanych m.in. przez GUS.

W najnowszym rankingu analitycy przyjrzeli się sytuacji finansowej sektora samorządowego w Polsce. Jaką metodę przyjęli? Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, bo w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one bardzo silny wpływ na wysokość. Bardziej sprawiedliwe jest więc uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji. 

Ale wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (tzw. podatek janosikowy). Do faktycznych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodziło o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej.

Wśród miast na prawach powiatu największy dochód na mieszkańca ponownie osiągnął Sopot (prawie 7500 zł), drugie było Świnoujście (7127 zł), a na trzecim stopniu podium zameldował się Płock z wynikiem 6357 zł. Od wielu lat Płock melduje się w ścisłej czołówce rankingu, przed rokiem był drugi. 

Kolejne miejsca w rankingu przypadły Gliwicom, Dąbrowie Górniczej, Nowemu Sączowi, Ostrołęce, Gdyni, Krosnu i Koninowi. Listę zamykają Świętochłowice.  

- Kondycja Płocka jest znakomita - podkreśla prezydent Płocka Andrzej Nowakowski w reklamie, umieszczonej we „Wspólnocie". - Wpływ na zamożność miasta ma nasza skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, m.in. z Unii i programów rządowych. Dzięki temu budżet miasta w 2018 roku przekroczył miliard złotych, a na same inwestycje mogliśmy przeznaczyć 318 mln zł. Zrealizowaliśmy wiele ważnych dla mieszkańców, ale też kosztownych inwestycji, jak budowa obwodnicy czy remont bulwarów wiślanych.

Prezydent dodał, że miasto tworzymy przyjazne warunki do prowadzenia biznesu, modernizuje miejską infrastrukturę, wspiera startupy i badania naukowe, rozwijamy też sieć żłobków i przedszkoli oraz buduje „Mieszkania na start”. 

W kategorii województw po raz czwarty z rzędu triumfowało Mazowsze przed woj. dolnośląskim i podkarpackim, a w kategorii miast - Warszawa przed Wrocławiem i Opolem. W klasyfikacji powiatów wygrał człuchowski przed przysuskim i opatowskim. Gdzie są powiatu z naszego regionu? Gigantyczny skok zanotował powiat płoński - z 90. na 22 miejsce. 33. lokatę okupuje powiat gostyniński (awans o 11 miejsc). Na 77 miejscu jest powiat sierpecki (wcześniej - 95).

Dopiero 197 jest powiat płocki (15 gmin, ponad 100 tys. mieszkańców), ale i tak awansował o 29 lokat. Ostatnie, 314 miejsce - jak co roku - zajmuje powiat łomżyński.

Wśród gmin po raz kolejny triumfował Kleszczów z gigantycznym przychodem niespełna 36 tys. zł na mieszkańca! Drugi w stawce Rewal osiągnął 12,5 tys. zł. Z gmin z rejonu płockiego najwyżej, na 34. miejscu, uplasowało się Słupno. Awansowało o dwie lokaty, a dochód per capita za rok 2018 to 5145 zł. Najwyżej w rankingu Słupno było w 2015 r. - na 23 miejscu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE