W czwartek 27 marca rajcy głosować będa m.in. nad uchwałą w sprawie podpisania umowy o współpracy partnerskiej w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, sportu, ochrony zdrowia, opieki społecznej, gospodarki i działalności samorządowej pomiędzy Gminą - Miasto Płock w Rzeczypospolitej Polskiej i Miastem Veszprem na Węgrzech.
Obie strony mają rozwijać współpracę w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, sportu, ochrony zdrowia, opieki społecznej, gospodarki i działalności samorządowej. Miasta będą popierać rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy organizacji oraz stowarzyszeń twórczych, fundacji i instytucji kulturalnych.
Umowa ma zostać podpisana na czas nieokreślony, a każda ze stron może ją rozwiązać po upływie sześciu miesięcy od daty wypowiedzenia.
- Płock i Veszprem to ważne ośrodki historyczne i przemysłowe, zlokalizowane w sąsiedztwie stolic swoich krajów, malowniczo położone na wzgórzach, w obu jedną z głównych atrakcji turystycznych są ogrody zoologiczne - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Położone w regionie Bakony-Balaton miasto zachwyca odnowioną starówką, tętniącym życiem zamkiem oraz prestiżowym tytułem UNESCO „Miasta Muzyki”. Spacerując jego uliczkami, można podziwiać barokową architekturę, odwiedzić kulturalne centra i delektować się lokalnymi specjałami w klimatycznych kawiarniach.
- Veszprem, znane jako „Miasto Królowych”, to jedno z najstarszych i najbardziej urokliwych miast Węgier, pełne historycznych zabytków, kultury i wyjątkowej atmosfery - pisze w uzasadnieniu Edyta Mierzejewska, dyrektor Wydziału Promocji i Sportu w płockim ratuszu.
Skąd nazwa „Miasto Królowych”? Z uwagi na to, że przez setki lat królowe węgierskie koronowane były przez biskupów Veszprem.
Veszprem oferuje również bogaty kalendarz wydarzeń - od słynnego Festiwalu Muzyki Ulicznej po prestiżowy VeszpremFest, przyciągający miłośników jazzu i muzyki klasycznej. Miłośnicy przyrody znajdą tu również liczne tereny rekreacyjne, jak urokliwa Dolina Sed czy pobliskie wzgórza Bakony, idealne na spacery i rowerowe przejażdżki.
Kontakty pomiędzy miastem Płock i Veszprem zostały zapoczątkowane przez kibiców piłki ręcznej, fanów drużyn Wisła Płock i Veszprem HC (wcześniej Telekom Veszprem), którzy nawiązali serdeczne kontakty i znajomości podczas wielu meczów wspomnianych zespołów w Lidze Mistrzów.
List intencyjny o współpracy partnerskiej władze obu miast podpisały już w listopadzie 2024 r.. Umowa partnerska otworzy nowe możliwości współpracy w zakresie kultury, turystyki i edukacji, czerpiąc z doświadczenia miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury 2023.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.