Spotkanie odbyło się w auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.
- Członkowie debaty przeanalizowali wpływ migracji na gospodarkę, integrację społeczną i politykę państwa. Omówili również kwestie pracodawców i pośredników pracy, trendów w migracji Polaków na europejskim rynku pracy, a także przyczyny dla których ludzie migrują do Europy - wylicza gov.pl.
EURES to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Ubiegły rok był jubileuszem 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia funkcjonowania EURES.
Europejskie Służby Zatrudnienia działają w Polsce od 20. lat, w tym w województwie mazowieckim. Konferencja była okazją do podsumowania dwóch dekad działalności, organizowanych wydarzeń oraz wyzwań dla rynku pracy.
Przypomnijmy, że w 49 byłych miastach wojewódzkich mają powstać Centra Integracji Cudzoziemców. W województwie mazowieckim - w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.
Centra to nie jest nowy pomysł. Pierwsze pilotażowe centra wystartowały w 2021 roku w województwach wielkopolskim i opolskim. W skrócie chodzi o to, że w jednym miejscu cudzoziemcy mieszkający w Polsce będą mogli uzyskać poradę prawną, nauczyć się języka czy uzyskać pomoc w znalezieniu pracy.
Projekt w województwie mazowieckim pochłonie 105 mln złotych, z czego 90 proc. pochodzi z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2021-2027.
W Płocku Centrum ma powstać przy ul. Tumskiej 5, w lokalu o pow. ponad 144 mkw. Przeciwko powstaniu tej placówki protestuje m.in. PiS.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.