Reklama

Reklama

Płock. Miasto Bohater. Wyjątkowe zdjęcia płocczan [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozbiórka pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, odsłonięcie pomnika marszałka Piłsudskiego, okazałe świętowanie kibiców - to tylko ułamek zdjęć, jakie znalazły się w książce "Płock. Miasto Bohater. Kawaler Krzyża Walecznych 1921".

Reklama

10 kwietnia 1921 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył Płock Krzyżem Walecznych. Docenił w ten sposób bohaterską postawę miasta i jego mieszkańców w czasie obrony miasta przed bolszewikami 18 i 19 sierpnia 1920 r. Powiedział: „Za zachowanie męstwa i siły woli w ciężkich i nadzwyczajnych okolicznościach, w jakich się znalazło miasto, za męstwo i waleczność – mianuję miasto Płock kawalerem Krzyża Walecznych”. 

W 2021 r. obchodzimy 100. rocznicę tego wydarzenia. To była doskonała okazja do przygotowania specjalnej książki. Powstała ona po konsultacji autorów z Wydziałem Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych UMP. 

W mającym 64 strony albumie znalazło się ok. 160 zdjęć Jana Waćkowskiego i Tomasza Miecznika, z ciekawymi komentarzami, a całość zredagowała dr Małgorzata Rostowska. 

- Wiedziałem, że na starych zakurzonych negatywach pan Janek Waćkowski ma niesamowite, historyczne zdjęcia z rozbiórki pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, odsłonięcia pomnika marszałka Piłsudskiego i pierwszych obchodów przyznania odznaczenia po przemianach ustrojowych - mówi Tomasz Miecznik.

Wcześniej nie można było świętować obrony Płocka przed bolszewikami i nadania odznaczenia przez Piłsudskiego. A teraz wystarczyło dodać nowsze, współczesne zdjęcia Miecznika z obchodów i pomysł na album był gotowy.

Pan Jan, doskonale znany płocczanom, z wrodzonej skromności nie chciał początkowo zgodzić się na album twierdząc, że jego zdjęcia to co najwyżej na broszurę się nadają. Ale udało się. Negatywy pana Jana zostały poddane profesjonalnej digitalizacji, oczyszczone. Efekt wspólnych prac jest imponujący.

- Dobierając zdjęcia staraliśmy się pokazać samorządowców z każdej strony sceny politycznej, młodzież, harcerzy no i kibiców, którym zawsze udaje się skrzyknąć i uczcić pamięć bohaterów z imponującym rozmachem, a stoi za tym Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock. Obaj z Jankiem jesteśmy kibicami Wisły i zależało nam aby to pokazać - podkreśla Tomasz Miecznik.

W albumie jest sporo unikalnych fotografii.

- Dokumentują one, jak przez ostatnie 30 lat różnorodnie obchodziliśmy rocznicę sierpniowej obrony. Jedynie przez 30 lat, bo wcześniej komunistyczna władza starała się wymazać z naszej pamięci bohaterów z sierpnia 1920 r. Dopiero 1989 rok przyniósł zmianę - podkreśla Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, któremu autorzy dziękują za wsparcie w powstaniu albumu.

Przedstawiamy na łamach Portalu kilkanaście z ok. 160 zdjęć, polecamy obejrzeć wszystkie. Książkę "Płock Miasto Bohater. Kawaler Krzyża Walecznych 1921" można nabyć za 49 zł w Informacji Turystycznej w Domu Darmstadt przy Starym Rynku oraz w sklepie filatelistycznym przy ul. Tumskiej. Z pewnością warto!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy