Reklama

Płock ma wyższy rating finansowy. Co to tak naprawdę oznacza?

Opublikowano:
Autor:

Płock ma wyższy rating finansowy. Co to tak naprawdę oznacza? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Agencja Fitch Ratings podniosła rating Płocka z poziomu BBB do BBB+. Co to oznacza dla miasta?

Agencja Fitch Ratings podniosła rating Płocka z poziomu BBB do BBB+. Co to oznacza dla miasta?

Fitch Rating to jeden z trzech dużych graczy na rynku ratingowym. Pozostali to Moody's oraz Standard&Poor's. Wiele osób pewnie kojarzy te nazwy, bo szczególnie dużo mówiło się o ich roli kilka lat temu, przy okazji kryzysu finansowego. Miesiąc temu minęło 9 lat od likwidacji banku Lehman Brothers, co zapoczątkowało kryzys finansowy. Jeszcze kilka tygodni wcześniej, cieszył się on najwyższą możliwą oceną ratingową wszystkich agencji. 

Płock ocenie ratingowej poddaje się od kilkunastu lat. W 2003 roku, przy zadłużeniu na kwotę 82 mln złotych, miasto otrzymało ocenę A- . W 2007 roku miasto było zadłużone już na ponad 175 mln złotych i miało ocenę AA- (dług krajowy długoterminowy) oraz BBB+ (dług długoterminowy w walucie krajowej i zagranicznej). W 2011 roku miasto miało już 350 mln złotych długu i rating spadł do poziomu BBB i utrzymywał się na tym poziomie do 11 grudnia 2017. Trzy tygodnie temu agencja zdecydowała się podnieść rating Płocka do poziomu BBB+. Co to w praktyce oznacza? 

Ocena ratingowa to odzwierciedlenie stabilności finansów miasta, a poziom BBB+ oznacza, że są stabilne. Miasto na bieżąco spłaca zaciągnięte kredyty, a to sygnał, że jest wiarygodnym partnerem. 

- Ponadto ocena ta jest bardzo ważna z punktu widzenia możliwości i warunków pozyskania zwrotnych środków finansowych - wyjaśnia Wojciech Ostrowski, skarbnik miasta. - Potencjalni wierzyciele posiadając informację o dobrej kondycji finansowej miasta i niskim ryzyku niewywiązania się przez dłużnika ze zobowiązań są gotowi pożyczać miastu pieniądze na korzystniejszych warunkach.

Jak dodaje, to nie tylko ocena teraźniejszości, ale też przyszłości - działań, jakie podejmuje samorząd. Co jest brane przy ocenie ratingowej? Jak tłumaczy skarbnik, przede wszystkim trendy dochodów i wydatków miasta, a także krótko i długoterminowe zobowiązania w stosunku do wielkości, zmian, struktury wierzycieli oraz terminów zapadalności. 

Agencja uznała, że po kilku latach należy podnieść ocenę miasta. Jak tłumaczy skarbnik, wynika to także z racjonalizacji wydatków. 

- Widać to w niższym tempie wzrostu wydatków bieżących w stosunku do tempa zmian dochodów bieżących - mówi Ostrowski. - Powyższe powoduje zwiększenie nadwyżki operacyjnej z 36,3 mln złotych w 2014 roku do około 120 mln złotych w 2017 roku stanowiącej podstawę dla wydatków inwestycyjnych dokonywanych ze środków własnych miasta.  

W przeliczeniu długu na mieszkańca, Płock jest 13. najbardziej zadłużoną gminą w Polsce. Dług miasta na koniec 2017 roku wynosi prawie 484 mln złotych, czyli po blisko 4000 złotych na mieszkańca. 

[ZT]17532[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE