Reklama

Płock jest miastem od 780 lat. Zobaczcie akt lokacyjny

Opublikowano:
Autor:

Płock jest miastem od 780 lat. Zobaczcie akt lokacyjny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 780 lat temu Konrad Mazowiecki nadał naszemu miastu przywilej lokacyjny. Dokument jest jedynym z zachowanych w Polsce aktów lokacyjnych miasta na prawie polskim z okresu pierwszej połowy XIII w. O tym, w jakich okolicznościach historycznych nastąpiło jego nadanie opowiedzą w czwartek w Muzeum Diecezjalnym.

780 lat temu Konrad Mazowiecki nadał naszemu miastu przywilej lokacyjny. Dokument jest jedynym z zachowanych w Polsce aktów lokacyjnych miasta na prawie polskim z okresu pierwszej połowy XIII w. O tym, w jakich okolicznościach historycznych nastąpiło jego nadanie opowiedzą w czwartek w Muzeum Diecezjalnym.

Akt lokacyjny dla Płocka nadany przez Konrada Mazowieckiego i wystawiony przez biskupa płockiego Piotra I powstał w 1237 roku, co oznacza że nasze miasto ma już 780 lat! Dokument sporządzony został na pergaminie niemieckim, dwustronnie wygładzonym. Liczy 29 wierszy i fragment 30. Pieczęć biskupa Jakuba z XV wieku przywieszona została do dokumentu prawdopodobnie w XVIII wieku. Do dziś dokument znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Płocku. 

W 1237 roku bazowano na prawie polskim, które w istocie sprowadzało się do zbioru ustnych praw i zasad, ponadto to pan feudalny decydował m.in. kto może się osiedlić, ile powinien mu zapłacić czynszu (w formie towarów i pracy), rozsądzał zatargi, pełniąc rolę współczesnego sędziego. Ostatnie lokacje na prawie polskim nadano w XIV wieku. O tym wszystkim, co się wówczas działo, opowie zastępca dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku ds. naukowych, historyk i redaktor naczelny magazynu „Nasze Korzenie”, dr Tomasz Kordala. Uczestnicy wykładu zobaczą kopię dokumentu i wysłuchają także koncertu w wykonaniu Grupy Tryzna, artystów zajmujących się muzyką średniowieczną. 

Na odczyt i koncert Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza 25 maja na godz. 17.00 do sali barokowej Muzeum Diecezjalnego. Wstęp wolny.

Fot. UMP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE