Reklama

Płocczanie są niesamowici! Podsumowano pierwszy dzień kwesty na cmentarzach

Opublikowano:
Autor:

Płocczanie są niesamowici! Podsumowano pierwszy dzień kwesty na cmentarzach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zziębnięci, a mimo to uśmiechnięci, niestrudzenie potrząsający puszkami, aby zwrócić na siebie uwagę przechodniów. W piątek od rana wolontariusze byli na cmentarzach, licząc na hojność płocczan, aby uzbierać fundusze na odnowienie kolejnych czterech nagrobków na lokalnych nekropoliach.

Zziębnięci, a mimo to uśmiechnięci, niestrudzenie potrząsający puszkami, aby zwrócić na siebie uwagę przechodniów. W piątek od rana wolontariusze byli na cmentarzach, licząc na hojność płocczan, aby uzbierać fundusze na odnowienie kolejnych czterech nagrobków na lokalnych nekropoliach.

W piątek od rana trwała 20. kwesta "Ratujmy Płockie Powązki", zbieranie zakończono o godz. 20.00. Jednocześnie w sztabie odbywało się wielkie liczenie wraz z każdą kolejną otworzoną puszką. Są i tacy, którzy zbierali przez kilka godzin. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który zbierał datki na odnowienie kolejnych nagrobków na cmentarzu komunalnym, zdołał zapełnić z pomocą hojnych płocczan cztery puszki. Łącznie zebrał ok. 8 tys. zł.

Na płockich cmentarzach można było dziś spotkać wielu kwestarzy, w tym m.in. harcerzy, byłych i obecnych radnych miasta, wiceprezydenta Płocka, szefów płockich instytucji kultury. W sobotę będzie ciąg dalszy, również potrwa od godz. 8.00 do godz. 20.00.

Pierwszego dnia akcji organizowanej przez Stowarzyszenie "Starówka Płocka" i płocką redakcję "Gazety Wyborczej" udało się zebrać 44 tys. zł.  Prezes Stowarzyszenia, Jerzy Skarżyński, który także ruszył z puszką, jest bardzo zadowolony:

- Szaleństwo - cieszy się, trzymając kciuki za powodzenie sobotniej zbiórki. 

Przypomnijmy, że w tym roku potrzeby są duże, chodzi o odnowienie czterech nagrobków, w których spoczywają trzej duchowni i zaledwie 7-letnia w chwili śmierci Zosieńka Baltiejus. Mogiła dziewczynki znajduje się blisko głównej alei za kaplicą na cmentarzu katolickim przy al. Kobylińskiego. Zmarła 110 lat temu, w 1909 r.

Podczas tegorocznej, 20. kwesty celem zbiórki będzie m.in. renowacja grobu ks. Ignacego Smoleńskiego. – Można powiedzieć, że był prekursorem konserwatorstwa. Zrobił inwentaryzację obiektów zabytkowych w diecezji płockiej, która była wówczas olbrzymia – wyjaśnia Jerzy Skarżyński. W planach mają także grób pastora Roberta Gundlacha (członek jego rodziny wymyślił peryskop odwracalny do czołgów). – Mamy informację, że pastor przyjmował konwersję Józefa Piłsudskiego z katolicyzmu na wiarę ewangelicko-augsburską, kiedy marszałek żenił się po raz drugi. Pastora pochowano w betonowym grobie na cmentarzu ewangelickim, krypta wymaga wzmocnienia. Dodatkowo w tym roku objęliśmy kwestią jeden z obiektów na cmentarzu prawosławnym. Chodzi o nagrobek pierwszego proboszcza z parafii prawosławnej, ks. Włodzimierza Stadnikowa, który żył w latach 1817-1887.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE