Reklama

Plany, mapy, zmiany w nazwach płockich ulic. Sporo może zaskoczyć

Opublikowano:
Autor:

Plany, mapy, zmiany w nazwach płockich ulic. Sporo może zaskoczyć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sporo ciekawych rzeczy m.in. o zmianach nazewnictwa ulic w w Płocku w latach 1237 - 2017 można się będzie dowiedzieć już we wtorek. I otrzymać gratis ciekawą książkę.

Sporo ciekawych rzeczy m.in. o zmianach nazewnictwa ulic w w Płocku w latach 1237 - 2017 można się będzie dowiedzieć już we wtorek. I otrzymać gratis ciekawą książkę.

Towarzystwo Naukowe Płockie zaprasza 10 grudnia o godz. 17 do swojej siedziby przy pl. Narutowicza 8. Zaplanowano tam promocję książki pod tytułem "Urbanizacja Płocka. Procesy zmian nazewnictwa ulic w latach 1237 - 2017". Autorem jest dr inż. Piotr Gryszpanowicz, prezes Towarzystwa Technicznego w Płocku, były prezes Miejskiego Zarządu Dróg w Płocku.

Książka jest próbą całościowego zaprezentowania na podstawie zachowanych planów i map - procesu urbanizacji Płocka. Powstawała kilka lat, liczy prawie 350 stron, zawiera wiele zdjęć, map i planów. 

- To chyba najważniejsza pozycja z moich dotychczasowych dokonań, najbliższa memu sercu - mówi Piotr Gryszpanowicz. - Na pewno brakowało takiego opracowania na naszym rynku. Kosztowało mnie to mnóstwo czasu i pracy.

Konieczne były liczne wizyty w archiwach, także zagranicznych. Autorowi udało się znaleźć m.in. materiały, wcześniej uznane za zaginione. 

- Jestem przekonany, że w Europie jest sporo archiwów, gdzie są kolejne materiały dotyczące naszego miasta, to praca dla kolejnych pokoleń - dodaje Piotr Gryszpanowicz. - Nie sposób tego zrobić w pojedynkę. 

Sporo rzeczy, związanych z nazwami płockich ulic może zaskoczyć, choć pewnie sporo płocczan już wie, że ulica Jana Kochanowskiego wcale nie dotyczy Jana z Czarnolasu, lecz młodego rewolucjonisty, członka Organizacji Bojowej PPS, który zginął w 1907 r. pod Staroźrebami w czasie ataku na carski furgon pocztowy. Autor nie chce na razie zdradzać ciekawostek, zaprasza na wtorkową promocję. 

- Tej książce patronują dwie osoby, świadomie lub nieświadomie. Do opisania urbanizacji namówił mnie ks. prof. Michał Grzybowski - mówi Gryszpanowicz. - Natomiast do pracy dotyczącej nazw ulic zmobilizował mnie Tomasz Kordala, archeolog z płockiego Muzeum Mazowieckiego. Zgadzam się z opinią, że nazewnictwo ulic to takie oswajanie przestrzeni. Łatwiej nam się wtedy w niej poruszać.

Uwaga: wszyscy goście podczas spotkania w TNP otrzymają gratis prezentowaną książkę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE