Reklama

Plac przed teatrem. Co może tam powstać?

Opublikowano:
Autor:

Plac przed teatrem. Co może tam powstać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak powinien wyglądać Nowy Rynek, by przestał szpecić centrum miasta? Co mogłoby tam powstać? Przedstawić swoje koncepcje i posłuchać innych będzie można podczas specjalnych warsztatów na temat pomysłów na Nowy Rynek.

Jak powinien wyglądać Nowy Rynek, by przestał szpecić centrum miasta? Co mogłoby tam powstać? Przedstawić swoje koncepcje i posłuchać innych będzie można podczas  specjalnych warsztatów na temat pomysłów na Nowy Rynek.

Jak wiadomo, w centralnej części placu przed teatrem stoi od lat dwupiętrowa Antypodkowa, od strony Królewieckiej mieści się skwerek z alejkami spacerowymi i produktem w Płocku deficytowym, czyli szaletem miejskim, po drugiej - olbrzymi parking przed teatrem. Tak jest od lat i od lat wszyscy mówią, że trzeba coś wymyślić, bo to reprezentacyjna część miasta, a dotychczasowe rozwiązania zwyczajnie szpecą ścisłe centrum. Koncepcji było już mnóstwo - a to miało tam powstać kino, mówiło się też o galerii handlowej, parku z parkingiem podziemnym, nie tak dawno były też plany, by za Antypodkową powstał niewielki hotel (ale koniec końców miasto i Orbis nie dogadały się w sprawie zamiany Petropolu na działkę). Z tych planów nic nie wyszło, a Ratusz nadal szuka pomysłów na Nowy Rynek.

Mają w tym pomóc specjalne warsztaty, które odbędą się na początku września. Poprowadzi je dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, szef Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Będą to warsztaty charette - polegają one na zaaranżowaniu moderowanej rozmowy między osobami reprezentującymi i specjalistów różnych dziedzin, co pozwala na zebranie w początkowej fazie procesu planowania pomysłów i różnych punktów widzenia, a także współpracę między środowiskami, które na co dzień nie mają okazji się spotkać. Na tym szczególnym forum mają się wykluć pomysły na Nowy Rynek.

Podczas sesji warsztatowych uczestnicy będą próbowali m.in. odpowiedzieć na pytania o obecną i przyszłą rolę Nowego Rynku dla centrum miasta, dokonać analizy SWOT (słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń), sprecyzować problemy ekonomiczne, urbanistyczne, architektoniczne, które można napotkać podczas tworzenia wizji rozwoju tego gragmentu centrum, wreszcie przedstawić konktretne pomysły na Nowy Rynek i realne możliwości ich realizacji.

Warsztaty odbędą się w dniach 4-6 września w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 13. Udział jest bezpłatny, ale ze względów organizacyjnych trzeba wcześniej potwierdzić swą obecność. Czas na zgłoszenia mamy do piątku 30 sierpnia, można się zapisywać mailowo: lub telefonicznie w Wydziale Strategii Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Architektury pod nr 24 367 14 53, 24 367 17 94.

Szczegółowy program warsztatów


Podczas Euro 2012 plac przed teatrem zamienił się w Strefę Kibica, a w trakcie Jarmarku Tumskiego za Antypodkową ustawiono kramy z różnościami, fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE