Reklama

PKP Cargo kupuje udziały w Orlen KolTrans

Opublikowano:
Autor:

PKP Cargo kupuje udziały w Orlen KolTrans - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W wyniku porozumienia zawartego między Orlenem a PKP Cargo doszło do sprzedaży aktywów kolejowych za ponad 250 mln zł. Transakcja obejmuje udziały Orlen KolTrans i część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia. Ostatnie słowo należy jednak do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W wyniku porozumienia zawartego między Orlenem a PKP Cargo doszło do sprzedaży aktywów kolejowych za ponad 250 mln zł. Transakcja obejmuje udziały Orlen KolTrans i część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia. Ostatnie słowo należy jednak do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Umowy sprzedaży dotyczące Orlen KolTrans i Euronaft Trzebinia są od siebie współzależne. Rozwiązanie jednej wiąże się z rozwiązaniem drugiej. Sprzedaży aktywów kolejowych przez Orlen towarzyszyła również zapowiedź zawarcia długoterminowych umów na obsługę logistyczną Grupy Orlen przez PKP Cargo. O wszystkim poinformował zespół prasowy koncernu 16 listopada.

- Z analizowanych przez ostatnie lata możliwych wariantów strategii dla naszych aktywów kolejowych, znalezienie wiarygodnego inwestora branżowego stanowiło najlepsze rozwiązanie, pozwalające zapewnić spółce i jej pracownikom dalszy rozwój – wyjaśniał Marek Podstawa, członek zarządu ds. sprzedaży w PKN ORLEN. Koncern zapewnia, że zbywane przez nich aktywa są w bardzo dobrej kondycji finansowej. Udziały w Orlen KolTrans (99,85 proc. w kapitale zakładowym) kosztowały 192,2 mln zł, natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia (w ramach których świadczy m. in. usługi transportu kolejowego, naprawy taboru szynowego i obsługi bocznic kolejowych) postanowiono zbyć za kwotę 59,4 mln zł.

Z dalszych wyjaśnień wynika, że proces sprzedaży skierowano do szerszego grona potencjalnych inwestorów. Po wybraniu kontrahenta trzeba poczekać na zgodę prezesa UOKiK. Wówczas zostaną również podpisane wieloletnie umowy z PKP Cargo na obsługę bocznic należących do zakładu i na realizację przewozów produktów Grupy Orlen. Przewoźnik zyska wyspecjalizowany, składający się z blisko 700 wagonów, tabor do przewozu produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Środki na zakup zamierza pozyskać z kredytu inwestycyjnego.

Ustalono już zakres gwarancji dla pracowników Orlen KolTrans i pionu kolejowego Euronaft Trzebinia. Obie firmy działają na rynku przewozów paliw i chemikaliów. Przewożą ponad 40% produktów wytwarzanych przez Orlen. Łącznie należy do nich 2,5 % udziałów w polskim rynku w zakresie pracy przewozowej.

Temat przyszłości Orlen KolTrans wybił się w czasie kampanii wyborczej. Na spotkaniu zwołanym w Spółdzielczym Domu Kultury przez kandydatów do parlamentu z Prawa i Sprawiedliwości pracownicy zakładu kilkukrotnie wspominali o swoich obawach, że spółka lada moment zostanie sprzedana. Według nich dla koncernu liczył się wyłącznie fakt, aby jak najszybciej znalazł się kupiec, który zaoferuje dobrą cenę. Już wtedy pojawiała się pogłoska, że zostanie nim najprawdopodobniej PKP Cargo.

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE