Reklama

Reklama

PKN Orlen zbuduje małe bloki jądrowe. Jeden z nich możne powstać niecałe 50 km od Płocka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKN Orlen

PKN Orlen zbuduje małe bloki jądrowe. Jeden z nich możne powstać niecałe 50 km od Płocka - Zdjęcie główne

foto PKN Orlen

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Orlen Synthos Green Energy inwestuje w atom. Koncern stawia na zeroemisyjną energetykę jądrową. – Polska gospodarka potrzebuje taniej i czystej energii – przekonuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Wybrano kilka lokalizacji do budowy małych bloków jądrowych. Jedna z nich jest niecałe 50 km od Płocka.

Reklama

Spółka sprawdziła kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych (z ang. small modular reactors – SMR).  Spośród nich wytypowano siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania geologiczne.

– Polska gospodarka potrzebuje taniej i czystej energii, by mogła być nowoczesna i konkurencyjna – przekonywał podczas konferencji Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. - Do 2030 roku chcemy zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR. Wytypowaliśmy kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji, w których możliwa byłaby realizacja tej strategicznej inwestycji.

Spółka Orlen Synthos Green Energy, po przeprowadzonych konsultacjach i badaniach, wytypowała siedem potencjalnych lokalizacji, które przez kolejne dwa lata, będą szczegółowo analizowane pod kątem możliwości budowy pierwszego bloku jądrowego. Te miejscowości to: Ostrołęka Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawa.

Jak przekonują w koncernie, to lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.

– Obecnie Polska potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby chronić się przed szkodliwymi wpływami Rosji – podkreślał Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. - Polska potrzebuje czystego źródła energii, aby wypełnić zobowiązania klimatyczne. 

Mała energetyka jądrowa i jej wykorzystanie mają umożliwić szybką i skuteczną transformację energetyczną w kraju.

– Jestem przekonany, że przekształcenie polskiego miksu energetycznego z gospodarki opartej na węglu w kierunku bezemisyjnym będzie wymagało w Polsce floty jednostek BWRX-300 – mówił Jay Wileman, Prezes GE Hitachi Nuclear Energy. - Dzięki unowocześnionemu designowi są one najbezpieczniejszą technologią SMR dostępną obecnie na świecie.

W inwestycję będzie zaangażowane co najmniej kilkadziesiąt polskich firm uczestniczących w łańcuchu dostaw. Realizacja prac ma umożliwić powstanie setek nowych miejsc pracy w wielu branżach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy