Reklama

Reklama

PKN ORLEN wystąpił do UOKiK. Chodzi o przejęcie PGNiG

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

PKN ORLEN wystąpił do UOKiK. Chodzi o przejęcie PGNiG  - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN ORLEN chce przejąć PGNiG i złożył w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Daniel Obajtek podkreśla, że to kolejny krok do budowy koncernu multienergetycznego.

Reklama

Koncern poinformwał o złożeniu wniosku ws. przejęcia spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To kolejny krok w kierunku budowy ogromnego koncernu - wcześniej ORLEN przejął grupę Energa, a Komisja Europejska zgodziła się na fuzję z Lotosem. 

- Konsekwentnie realizujemy plan budowy koncernu multienergetycznego, który będzie mógł znacznie efektywniej konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą Grupę ORLEN i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki. Aktywa przejętej już Grupy Energa oraz przejmowanego LOTOSu stanowią uzupełnienie naszej działalności, natomiast integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości koncernu o gaz ziemny. Transakcja ta jest dla nas priorytetem, a złożenie, zgodnie z zapowiedziami, wniosku do Prezesa UOKiK pokazuje, że jesteśmy zdeterminowani, by sprawnie i szybko ją sfinalizować – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W lipcu zeszłego roku PKN ORLEN podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa ws. przejęcia PGNiG. Zgodę na przejęcie PGNiG musi wydać nie tylko UOKiK.

- Wcześniej PKN ORLEN złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do Komisji Europejskiej. Zadecydowała ona jednak o przeniesieniu kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji, uznając ze względu na jej specyfikę, za kompetentny organ do oceny skutków koncentracji na rynku krajowym - informuje biuro prasowe ORLENU.

Koncern podkreśla, że konsolidacja firm to światowy trend, a ORLEN dąży do bycia liderem zrównoważonej transformacji sektora energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. 

- W przypadku segmentu wydobycia, konsolidacja poprawiłaby efektywność operacyjną i inwestycją oraz umożliwiłaby skoncentrowanie się na złożach gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce i Europie. W zakresie energii elektrycznej powstałoby zintegrowane portfolio wytwórcze w kraju, oparte o efektywne elektrownie gazowe oraz odnawialne źródła energii, w tym morską energetykę wiatrową. W tym kontekście istotny byłby potencjał jednostek gazowych do bilansowania nieregularnego profilu wytwarzania z odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie zarządzanie szerokim portfolio aktywów umożliwiłoby optymalizację handlu na hurtowym rynku energii elektrycznej - informuje biuro prasowe.

Jeśli dojdzie do konslidacji, zatrudnie w Grupie ORLEN wzrośnie do ponad 60 tys. osób. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy