Reklama

PKN ORLEN pokazał wyniki za III kwartał

Opublikowano:
Autor:

PKN ORLEN pokazał wyniki za III kwartał  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 miliardy zysku EBIDTA LIFO, 0,7 mld zysku netto w III kwartale - PKN ORLEN zaprezentował wyniki finansowe za III kwartał. Koncern podkreśla, że w czasie pandemii znalazł się w "najtrudniejszym otoczeniu makroekonomicznym", a wyniki finansowe nazywa "solidnymi".

2 miliardy zysku EBIDTA LIFO, 0,7 mld zysku netto w III kwartale - PKN ORLEN zaprezentował wyniki finansowe za III kwartał. Koncern podkreśla, że w czasie pandemii znalazł się w "najtrudniejszym otoczeniu makroekonomicznym", a wyniki finansowe nazywa "solidnymi".

Od ponad pół roku w Europie trwa pandemia koronawirusa, która wpłynęła na całą gospodarkę, nie tylko na Starym Kontynencie. Koncern podkreśla dobre wyniki w segmencie energetyk i detalu, które wypracowały wynik EBIDTA LIFO o 0,6 mld zł więcej, niż w analogicznym okresie w 2019 roku. 

EBIDTA (ang. earnings before interest, tax, depreciation and amortisation) zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją. EBIDTA LIFO to raportowana EBITDA + wycena zapasów.

Prawie o 100 proc. więcej EBITDA LIFO więcej w ujęciu rok do roku wypracował segment energetyczny - to także wynik ujęcia Grupy ENERGA. 

- 75 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii i gazu. Ponad 1 mld zł EBITDA LIFO odnotował również segment detaliczny. Oznacza to wzrost o 12 proc. (r/r). Solidne wyniki, pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, wypracował także segment petrochemiczny, który w trzecim kwartale br. dodał 0,5 mld zł do EBITDA LIFO całego Koncernu - wskazuje PKN ORLEN. 

Koncern zapewnia, że utrzymuje stabilną sytuację płynnościową i inwestuje w:

  • modernizację rafinerii,
  • rozbudowę i unowocześnienie petrochemii,
  • wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze sprzedaży detalicznej oraz
  • rozwój nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania.

- Jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej zadeklarował redukcję emisji CO2 z obecnych aktywów downstream o 20 proc. oraz ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Jednym ze źródeł finansowania tego programu będą obligacje z elementami ESG, które Koncern planuje wyemitować jeszcze w tym roku - informuje Koncern. 

- Dywersyfikacja obszarów działalności przez PKN ORLEN umożliwia wypracowanie stabilnych wyników finansowych i dalszy zrównoważony rozwój. Dostosowujemy się do zmieniających się trendów poprzez intensywny rozwój segmentów petrochemicznego, detalicznego, a zwłaszcza energetycznego. To właśnie ten ostatni obszar, który w ostatnich latach ulegał istotnym zmianom, miał ogromny wpływ na wytrzymałość wyniku PKN ORLEN w tym trudnym kwartale. To potwierdza, że przejęcie Grupy Energa było dobrym, w pełni uzasadnionym biznesowo posunięciem. W celu uzyskania pełni synergii w Grupie, dążymy do przejęcia 100 proc. akcji Energii. To pozwoli na pełną integrację aktywów i wygenerowania dodatkowych korzyści dla naszych akcjonariuszy ? mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Rekordowy zysk EBIDTA LIFO zanotował segment detaliczny - wyniósł 1 mld złotych. Jak tłumaczy koncern, to efekt wzrostu marż paliwowych w Niemczech i Polsce i porównywalny poziom marż na Litwie.

- Największą dynamikę wzrostu marży paliwowej osiągnięto w Niemczach przy porównywalnej dynamice w Czechach i Polsce. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba punktów gastronomicznych Stop Cafe/star Connect (włączając sklepy convenience) wzrosła o 73 i na koniec września wynosiła łącznie 2181, w tym: 1710 Stop Cafe w Polsce (włączając 592 sklepy convenience), 310 Stop Cafe w Czechach, 131 star Connect w Niemczech, 28 Stop Cafe na Litwie oraz 2 Stop Cafe na Słowacji - wylicza koncern. 

W ramach przystosowania europejskiej sieci stacji w Grupy ORLEN do sprzedaży paliw alternatywnych: w trzecim kwartale funkcjonowały 182 punkty tego typu, co oznacza wzrost o 90 (r/r), w tym: w Polsce o 81, w Czechach o 6 i w Niemczech o 3. 

Segment rafineryjny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie (-) 370 mln zł, przy czym wynik rafinerii w Płocku, która sklasyfikowana jest jako Super Site wg WoodMackenzie był dodatni i wyniósł 18 mln zł.

- Był on obciążony m.in. przez spadek marż na lekkich i średnich destylatach, niższy dyferencjał Brent/Ural o (-) 1,1 USD/bbl oraz umocnienie złotówki względem dolara. Dodatkowym czynnikiem były niższe wolumeny sprzedaży benzyny, oleju napędowego i paliwa JET. Pozytywny wpływ na wyniki rafinerii miały m.in. wyższe marże na ciężkich frakcjach rafineryjnych oraz niższe koszty zużyć własnych w wyniku spadku cen ropy - tłumaczy Koncern.

Moce wszystkich rafinerii zostały wykorzystane w 93 proc., a łączny przerób ropy wyniósł 8,2 mln ton. Rafineria w Płocku przerobiła porównywalny (r/r) poziom ropy naftowej w wysokości 4,2 mln ton, pomimo presji rynku na poziom marż rafineryjnych.

W segmencie petrochemicznym w trzecim kwartale br. wolumeny sprzedaży utrzymane zostały na zbliżonym (r/r) poziomie 1,3 mln ton, co przełożyło się na EBITDA LIFO w wysokości 502 mln zł, z czego ANWIL wypracował 106 mln zł. W tym czasie w Polsce sprzedaż wzrosła o 7 proc. (r/r) w efekcie wyższej sprzedaży olefin, nawozów i PCW, a na Litwie o 110 proc. (r/r) w związku ze zwiększonym udziałem rynkowym. Spadek o (-) 16% (r/r) odnotowano jedynie w Czechach głównie w efekcie obniżonego popytu ze strony sektora motoryzacyjnego i budownictwa oraz wpływu postojów remontowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE