Reklama

Reklama

PKN Orlen podpisał porozumienie. Będzie rozwijać zeroemisyjne technologie jądrowe

Opublikowano: wt, 29 cze 2021 14:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen i grupa Synthos podpisały porozumienie. Rozpoczynają współpracę, mającą na celu rozwój i wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych. To jeden z najważniejszych celów w strategii koncernu w uzyskaniu neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Reklama

Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej, koncern chce wdrożenia technologii MMR i SMR, co ma zapewnić także poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

SMR (Small Modular Reactions) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji.

Z informacji podanych przez Orlen wynika, że ta technologia pozwala wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. 

- PKN Orlen to firma, która patrzy w przyszłość, a od transformacji energetycznej nie ma odwrotu – zapowiadał podczas konferencji Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. -  Współpraca ze spółką Synthos, którą dziś ogłaszamy, wynika z dużego potencjału technologii SMR. Dostrzegamy możliwości wykorzystania jej zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych – podkreślał.

Dzięki rozpoczętej współpracy Grupa Orlen otrzyma dostęp do niezbędnych doświadczeń, zaś Synthos silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, obie firmy deklarują się m.in. podjęcia badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR zakładach produkcyjnych PKN Orlen (a więc potencjalnie także w Płocku). 

- Cieszymy się z otwarcia kolejnego etapu naszej współpracy – mówił Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos. - Polska stoi przed szansą pozyskania nowoczesnych zeroemisyjnych technologii jądrowych. Ich wdrożenie jest niezmiernie istotne dla obu spółek, jak i całego polskiego przemysłu – przekonywał zebranych. 

W ramach podpisanej współpracy, poza obszarem SMR, analizowane będą również wspólne inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jak usłyszeliśmy, porozumienie ma charakter ramowy, a strony będą dążyć do tego, by w najbliższym czasie wypracować szczegółowe zasady współpracy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -13

  Zamknąć powinni orlen ale gdzie będą ludzie pracować

  Tak samo jak Orlen nie truje smogiem mieszkańców ... Największa liczba chorych na raka akurat w Płocku

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -15

  dobra zmiana

  Takie będą reaktory jądrowe, jak mieszkania dla młodych, samochody elektryczne, promy, darmowe leki dla seniorów i silna pozycja Polski w świecie. Ta ekipa kłamców, patałachów i nieudaczników może nam obiecać nawet komercyjne loty na Marsa... To nic nie kosztuje, a ciemny lud to kupi. Nos Pinokia czy ma 40 cm, czy pół metra, nie ma już dla niego znaczenia. Tylko idiota daje wiarę tym patologicznym oszustom.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -14

  no to się zaczęło

  Jak donosi prasa: "Zgodnie z ustaleniami śledczych, Bartłomiej M. przekroczył swoje uprawnienia, działając na szkodę PGZ. Sprawa dotyczy zawierania umów, które były niekorzystne dla spółki. (i na ciebie przyjdzie kolej Danielu O.)

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  sam

  ciekawe że to pan sołowow sobie zaklepał te technologie GE-Hitachi a nie żaden państwowy gigant, a teraz jak trwoga że wskutek ....... polityki rządu i "dekarbonizacji" zabraknie prądu to trzeba pana michała pocałować w rękę. Więcej tutaj :nuclear.gepower.com jednak te reaktory na półce nie leżą i chyba nie ma realizacji w Europie

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -14

  Wszystko mogę bez majtek

  proponuję następne inwestycje: w lot na Marsa, w Puszczę Amazońską, w osuszanie Sahary i w lotnisko na Antarktydzie. A wszędzie oczywiście zatrudnić swoich pisiewiczów i susinów.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -13

  Byle by Beata nie przyjechała do Płocka

  Jak ostatni była w mieście to na Orlenie było czarne konklawe na kominach, lepiej chyba żeby teraz nie przyjeżdżała do miasta, bo może to się skończyć grzybkiem atomowym na Orlenie?

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -13

  What's the matter?

  Czy teraz na każdej stacji Orlenu będzie mały reaktor jądrowy z którego będzie można doładować e-samochód ?!?

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -0

  idol psl-u

  A co na to rozwojowiec, dobrodziej, św mikołaj, celebryta, machający rączkami, jak uczony piesek, kuminek i jego pan marszałek?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -14

  Taa

  Orlen i energia jądrowa? A czy potrafią zapanować nad swoimi instalacjami konwencjonalnymi??! Nie chcę być pesymistą..

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -15

  technologia jajowa bezmajtek

  Czy dobrze myślę: Prezes będzie miał kody jądrowe, więc będzie nieusuwalny z Płocka? Bo inaczej może być bum?