reklama
reklama

PKN Orlen podpisał porozumienie. Będzie rozwijać zeroemisyjne technologie jądrowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

PKN Orlen podpisał porozumienie. Będzie rozwijać zeroemisyjne technologie jądrowe - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPKN Orlen i grupa Synthos podpisały porozumienie. Rozpoczynają współpracę, mającą na celu rozwój i wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych. To jeden z najważniejszych celów w strategii koncernu w uzyskaniu neutralności emisyjnej do 2050 roku.
reklama

Jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej, koncern chce wdrożenia technologii MMR i SMR, co ma zapewnić także poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

SMR (Small Modular Reactions) to jednostki produkujące energię elektryczną, które w odróżnieniu od tradycyjnych elektrowni jądrowych, osiągają całkowitą moc do ok. 300 MW, są wytwarzane seryjnie i dostarczane w całości na miejsce eksploatacji.

Z informacji podanych przez Orlen wynika, że ta technologia pozwala wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy. W zależności od potrzeb można tworzyć małe i większe kompleksy energetyczne. 

- PKN Orlen to firma, która patrzy w przyszłość, a od transformacji energetycznej nie ma odwrotu – zapowiadał podczas konferencji Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. -  Współpraca ze spółką Synthos, którą dziś ogłaszamy, wynika z dużego potencjału technologii SMR. Dostrzegamy możliwości wykorzystania jej zarówno jako źródła energii na potrzeby własnych zakładów rafineryjno-petrochemicznych, jak i dla podmiotów zewnętrznych – podkreślał.

reklama

Dzięki rozpoczętej współpracy Grupa Orlen otrzyma dostęp do niezbędnych doświadczeń, zaś Synthos silnego partnera do rozwoju małych elektrowni atomowych w Polsce. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, obie firmy deklarują się m.in. podjęcia badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR zakładach produkcyjnych PKN Orlen (a więc potencjalnie także w Płocku). 

- Cieszymy się z otwarcia kolejnego etapu naszej współpracy – mówił Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos. - Polska stoi przed szansą pozyskania nowoczesnych zeroemisyjnych technologii jądrowych. Ich wdrożenie jest niezmiernie istotne dla obu spółek, jak i całego polskiego przemysłu – przekonywał zebranych. 

reklama

W ramach podpisanej współpracy, poza obszarem SMR, analizowane będą również wspólne inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jak usłyszeliśmy, porozumienie ma charakter ramowy, a strony będą dążyć do tego, by w najbliższym czasie wypracować szczegółowe zasady współpracy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama