Reklama

Pitera, Jasiński, Berent… do europarlamentu

Opublikowano:
Autor:

Pitera, Jasiński, Berent… do europarlamentu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość partii mniej lub bardziej oficjalnie zdradziła już, kogo wystawi w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Na listach znajdziemy znajome nazwiska. Sprawdźcie, kogo w naszym okręgu wystawią, PO, PiS, SLD, Ruch Narodowy, Europa Plus Twój Ruch, Solidarna Polska, Polska Razem Jarosław Gowina.

Większość partii mniej lub bardziej oficjalnie zdradziła już, kogo wystawi w nadchodzących wyborach do europarlamentu. Na listach znajdziemy znajome nazwiska. Sprawdźcie, kogo w naszym okręgu wystawią, PO, PiS, SLD, Ruch Narodowy, Europa Plus Twój Ruch, Solidarna Polska, Polska Razem Jarosław Gowina.

Część partii czeka z ogłoszeniem list w wyborach do Parlamentu Europejskiego do 15 kwietnia, tłumacząc mediom, że cały czas trwa ich układanie, druga część potwierdziła już, że przewijające się w kuluarach nazwiska faktycznie zagoszczą na listach.

PO- Julia Pitera, a także...

Tak było m.in. z Platformą Obywatelską. Wiadomo, że w naszym okręgu nr 5, czyli na Mazowszu z wyłączeniem Warszawy i ościennych miejscowości, na listach spotkamy sporo znanych nazwisk. Wiejską dla Brukseli chce zostawić m.in. posłanka Julia Pitera, mówi się, że to ona będzie właśnie „jedynką” ,mazowieckiej PO. Mandat europosła marzy się najwyraźniej także wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, a także Przemysławowi Berentowi, obecnie wiceszefowi MTBS, wcześniej prezesowi Cifal, a jeszcze wcześniej senatorowi RP. Poza nimi na liście w naszym okręgu mają się znaleźć też Jolanta Hibner, Marek Kordecki, Adam Krzemiński, Elżbieta Lanc i Andrzej Łuczycki. Ostatecznie listy mają być zatwierdzone do 22 marca.

Z PiS Wojciech Jasiński?

Julia Pitera to nie jedyna posłanka, która chce opuścić polski parlament dla europejskiego. Według nieoficjalnych informacji, na czele listy mazowieckiej (obejmującej m.in. Płock, Radom, Siedlce) z ramienia Prawa i Sprawiedliwości ma stanąć poseł Wojciech Jasiński, były minister skarbu państwa. On sam na razie nie potwierdza tych informacji. - Jest za wcześnie, by o tym mówić, listy cały czas są układane - mówi parlamentarzysta. Według nieoficjalnych informacji, z list PiS na Mazowszu ma również startować poseł Zbigniew Kuźmiuk, a  także - z piątego miejsca - Marian Piłka, były szef ZChN, dziś wiceszef Prawicy Rzeczpospolitej, partii Marka Jurka.

Na lewicy: Celiński, Sajak, Iwaniak

Mniej skryta jest parlamentarna lewica - politycy obu partii przedstawili już pełne listy swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Mazowiecką listę Europa Plus Twój Ruch otwiera Andrzej Celiński, poza nim o mandat w Brukseli powalczą też m.in. poseł Twojego Ruchu z naszego okręgu Paweł Sajak, Armand Ryfiński oraz prawniczka i działaczka społeczna Aleksandra Słomkowska. Poza nimi na liście Janusza Palikota zobaczymy też takie osoby jak Krystyna Suszyńska, Iwona Wawer, Magdalena Nieckarz, Piotr Maciejec, Katarzyna Galasiewicz i Grzegorz Wieczorek.

Znanego płocczanom nazwiska nie zabraknie też na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD powalczy o Brukselę z Anną Kalatą, byłą minister pracy w rządzie PiS, jako jedynką. Wśród kandydatów znalazła się także płocczanka Ilona Iwaniak, która zajmie 6. miejsce na liście. Poza tymi dwoma paniami o mandat europosła chcą powalczyć także Adam Koseski, Stanisława Prządka, Leszek Rejmer, Teresa Malinowska, Janusz Andrychowski, Emilia Tuderek, Błażej Makarewicz, Zbigniew Stąsiek.

Ludowcy gotowi: Kalinowski, Struzik, Sawicki

Tajemnicą już od dawna nie są brukselskie zamiary Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zgodnie z przewidywaniami na pierwszym miejscu listy mazowieckiej jest europoseł Jarosław Kalinowski. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Janina Orzełowska - członkini zarządu województwa mazowieckiego, marszałek tego województwa Adam Struzik i poseł Marek Sawicki. Ostatnie miejsce zajął rzecznik partii Krzysztof Kosiński. Poza nimi na liście są także m.in. Teresa Pacholczak, Wiesława Krawczyk, Leszek Przybytniak, Mirosław Adam Orliński, Anna Grabowska.

Komitety zarejestrowały też mniejsze partie i organizacje jak Solidarna Polska, Polska Razem Jarosława Gowina, Ruch Narodowy, Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, ale większość z nich podobnie jak PiS nie chce na razie mówić o szczegółach dotyczących swoich list, tłumacząc, że cały czas są one w trakcie tworzenia.

Dorn jedynką Solidarnej Polski

Pewne jest, że Solidarna Polska zamierza wystartować w wyborach do PE z Ludwikiem Dornem jako jedynką na liście na Mazowszu. Najprawdopodobniej na liście tego ugrupowania w naszym okręgu nr 4 znajdzie się również Radosław Stokłosa, koordynator tej partii w powiecie płockim. W najbliższych dniach SP zapowiada ogłoszenie pełnych list. Podobnie brzmi odpowiedź Kongresu Nowej Prawicy w tej sprawie.

Ruch Narodowy: Krzysztof Bosak jednak w Warszawie, a u nas...

Swoich kandydatów do europarlamentu w okręgu nr 5 zamierza wystawić również Ruch Narodowy. Początkowo niektóre media podawały, że jedynką na Mazowszu z ramienia RN ma być Krzysztof Bosak. - To pomyłka - prostuje w rozmowie z nami były poseł i dodaje, że listy cały czas są układane i dopiero po ich zatwierdzeniu będzie można mówić o szczegółach.

Krzysztof Bosak będzie, owszem, jedynką, ale w okręgu nr 4, czyli na liście warszawskiej. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że listę mazowiecką będzie otwierał z kolei Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Na liście w naszym okręgu nie znajdzie się z kolei również związany z narodowcami Artur Zawisza. - Wystartuje on w innym okręgu - zdradził nam RN.

Gowinowcy: Poncyljusz? Kolczyński?

Na listach w majowych wyborach zobaczymy też reprezentantów Polski Razem Jarosława Gowina. Również ta partia na razie jest bardzo oszczędna w informowaniu o nazwiskach, które pojawią się na liście. Czy to prawda, że jedynką będzie Paweł Poncyljusz? - Nieprawda - mówi krótko zainteresowany.  Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że niewykluczony jest start Pawła Kolczyńskiego, płockiego radnego i członka tej partii - dopytujemy. - Jest to jedna z opcji branych pod uwagę, ale nic więcej nie mogę powiedzieć - Paweł Poncyljusz jest nieugięty.

Wybory odbędą się 25 maja. Komisje wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE